Węgierskie dramaty w Warszawie


Zaproszenie na wydarzenia związane z węgierskim dramatem:

Centrum Węgierskie w Krakowie oraz Teatr Dramatyczny w Warszawie zapraszają na czytania najnowszych dramatów węgierskich odbywające się w ramach Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego. Polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z trzema utworami wybitnych węgierskich dramatopisarzy w polskim tłumaczeniu.

Wszystkie spektakle odbędą się w Sali im. W. Zatorskiego Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad. Po spektaklach zapraszamy na spotkanie z autorami, tłumaczami sztuk oraz polskimi i węgierskimi znawcami teatralnymi. Wstęp wolny!

  • 8 lipca 2013, poniedziałek, godz. 17.30

Zoltán Egressy: SZCZAW, FRYTKI (przeł. Jolanta Jarmołowicz)
reżyseria: Aldona Figura
Sędzia główny i dwóch sędziów liniowych spotykają się w szatni. Toczy się szczególnie ważny mecz, który może być szansą na awans międzynarodowy dla sędziego głównego. Wszystko zależy od tego, jak poprowadzi spotkanie. Liczy też na współpracę ze strony kolegów. Piłka nożna nie jest jednak tematem sztuki Egressyego. Tak naprawdę jest to historia o skazaniu na siebie, dążeniu do kariery za wszelką cenę, straconych możliwościach, niespełnionych marzeniach i kobiecie, która tylko pozornie pozostaje w tle.

  • 8 lipca 2013, poniedziałek, godz. 20

Csaba Székely: BAŃSKIE KWIATY (przeł. Daniel Warmuz)
reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Mieszkańcy pewnej zapadłej górniczej wioski próbują walczyć z przeznaczeniem, szukają szczęścia i miłości, ale odnajdują cierpienie. Żyjąc w biedzie i borykając się z bezrobociem, bohaterowie dramatu topią swoje zmartwienia w kieliszku palinki. Czerpiący inspiracje od Antoniego Czechowa i Martina McDonagh’a, a pochodzący z Siedmiogrodu Csaba Székely pozwala jednak spojrzeć na „bańską tragedię” nieco z dystansu, a to dzięki użyciu błyskotliwego humoru i barwnego języka.

  • 9 lipca 2013, wtorek, godz. 19

János Háy: MOST NAD DOLINĄ (przeł. Jolanta Jarmołowicz, Iga Nowak)
reżyseria: Joanna Grabowiecka
Sztuka znanego w Polsce Jánosa Háya to opowieść o samotności młodych ludzi, nieznajdujących zrozumienia i oparcia u dorosłych. Główny bohater, Péter, jest chłopakiem bardzo wrażliwym, ze swoim odbiorem rzeczywistości nie może znaleźć miejsca ani w rodzinie podporządkowanej kultowi pieniądza, ani w szkole pozbawionej autorytetów. Liczy na miłość. Ale Zsófi, dziewczyna, którą obdarzył uczuciem, wydaje się nie odwzajemniać tego uczucia. Péter jednak wierzy, że jest inaczej. Finał sztuki jest niestety tragiczny…

Czytaniu dramatu towarzyszy promocja antologii Młodzi Węgrzy online.

.