Węgierska Kawalkada w Warszawie


1 i 2 października br. na Trakcie Królewskim w Warszawie zagości Węgierska Kawalkada – pierwsza tego typu prezentacja kultury węgierskiej w stolicy. Okolice skweru Hoovera zamienią się w wielkie widowisko – będą tańce, śpiewy, jedna z najlepszych na świecie kuchni oraz wspaniałe wina. Wszystko po to, żeby pokazać Warszawiakom odrobinę kultury Europy Środkowej.

WĘGIERSKA KAWALKADA to weekendowa propozycja dla całej rodziny – mistrzowie sztuki i rzemiosła ludowego odkryją tajemnice swoich zawodów, pokażą jak powstają ich wyroby, z jakich wytwarzają je materiałów i jak ozdabiają. Dzieci będą mogły bawić się lepiąc garnki oraz robiąc lalki z liści kukurydzy.

W Węgierskiej Kawalkadzie wezmą udział winiarze, artyści i rzemieślnicy z różnych regionów Węgier. Odwiedzający będą mieli okazję poznać węgierską kulturę i kuchnię. Wystawiane będą wyroby rękodzieła artystycznego, sztuki ludowej – garncarstwo, ceramika, rzeźba w drzewie, rymarstwo, malarstwo na jedwabiu, a także rodzime węgierskie produkty tzw. hungaricum. Nie zabraknie również okazji do skosztowania i kupienia tradycyjnych przysmaków węgierskich. Miłośnicy wina odkryją czym różnią się propozycje z poszczególnych regionów Węgier.

Na imprezie swoje namioty będą mieli przedstawiciele turystyki, wydawnictwo EMKA, które przygotowało specjalne atrakcje oraz firmy zajmujące się sprzedażą produktów węgierskich.

Nie zabraknie także muzyki. Na scenie przy skwerze Hoovera wystąpią najlepsze dzisiaj węgierskie formacje:

  • ZESPÓŁ JÁNOSIEGO

klasyczna muzyka ludowa

Zespół Jánosiego powstał w 1975 roku. Muzycy są jednymi z twórców ruchu domów tańca na Węgrzech. Praca zespołu koncentruje się na przedstawianiu korzeni tradycyjnej węgierskiej muzyki instrumentalnej. Ich interpretacja utworów w lekkim, popularnym stylu zdobywa uznanie szerokiej publiczności, często koncertują za granicą.

Skład zespołu: András Jánosi skrzypce; András Túri altówka, gardon; István Tóth kontrabas, bęben; Tamás Nyitrai skrzypce (gościnnie); Miklós Szűcs wokal, kobza (gościnnie)

  • SOLID GALERI

hip-hop

Muzycy zabierają publiczność w podróż od jazzu, reggae-dancehall po rock. Instrumentalną sekcję, w skład której wchodzi perkusja, gitara basowa, saksofon, wspomagają efektowne skrecze DJ i popisy trzech raperów. Inteligentne teksty z przewagą muzyki na wysokim poziomie to gwarancja wspaniałej zabawy nie tylko dla miłośników gatunku.

Skład zespołu: Sándor Kiszely gitara basowa; Péter Jónás perkusja; Gusztáv Bölcskei gitara;
Szabolcs Lévai (DJ Pierci); Drotár Iván MC; Sándor Imre MC; Tibor Varga MC

www.facebook.com/solidgaleri

  •  TÁRKÁNY MŰVEK

muzyka świata

Zespół jest wyjątkowym i prawdziwym spadkobiercą międzywojennej kultury muzycznej szanson, węgierskiego jazzu i tradycyjnej muzyki ludowej w duchu Béli Bartóka. Piękny głos solistki Julianny Paár pozostawia niezapomniane wrażenia.

Skład zespołu: Bálint Tárkány-Kovács  teksty, muzyka, cymbały; Julianna Paár wokal; Gergő Kováts saksofon, flet; Endre Papp wiola;  András Bognár kontrabas, gardon

www.tarkanymuvek.hu

  •  PIROSKA

tradycyjny taniec ludowy

Zespół założony został wiosną 1979. Jednym z podstawowych celów działalności zespołu jest propagowanie ludowej kultury węgierskiej wśród społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie kontaktów artystycznych z zespołami z Węgier.

www.piroska.pl

Program występów:

Sobota:

10.30-12.00       Zespół „Piroska”

12.30-13.30       Solid Galeri

14.00-15.00       Zespół Jánosiego

15.30-16.00       Zespół „Piroska”

16.30-17.30       Solid Galeri

18.30-19.30       Zespół „Piroska”

20.00-21.00       Tárkány Művek

Niedziela:

10.00-10.45       Solid Galeri

11.00-11.45       Zespół „Piroska”

12.00-13.00       Tárkány Művek

13.30-14.30        Solid Galeri

15.00-15.45        Zespół „Piroska”

16.00-16.45        Solid Galeri

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany godzin i kolejności występów.

Miejsce: Warszawa, skwer Hoovera
Data: 1-2.10.2011 (sobota – niedziela)
Godziny: sobota 10:00 – 21:00, niedziela 10:00 – 18:00
Uroczyste otwarcie: sobota, 1 października o godz. 11.

Organizator: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

[za: www.hunginst.pl]