Katona József Színház w Warszawie


Teatr im. Józsefa Katony z Budapesztu w ramach 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych wystąpi ze spektaklem „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka. Przedstawienia odbędą się 19 i 20 kwietnia 2013 – po piątkowym występie odbędzie się spotkanie z aktorami.

Tadeusz Słobodzianek
A mi osztályunk /Nasza klasa

Reżyseria: Gábor Máté
Teatr im. Józsefa Katony w Budapeszcie

Doceniona Nagrodą Nike „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to największy sukces polskiej dramaturgii ostatnich lat. Od trzech lat grana z powodzeniem na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, ma na swoim koncie kilkanaście realizacji zagranicznych: w Londynie, Waszyngtonie, Toronto, Minessocie, Filadelfii, Tokio, Pradze, Barcelonie, Rzymie  i Budapeszcie. Właśnie tę ostatnią, uznaną za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, zaprosiliśmy jako gościa honorowego 33. WST.

Widzę wiele wspólnych punktów w polskiej i węgierskiej historii, przede wszystkim obecne w sztuce koszmary XX-wiecznej Wschodniej i Środkowej Europy. Dramat porusza niezwykle drastyczne kwestie, takie, które w erze socjalizmu zamiatane były pod dywan. To niezwykle trudna rzecz, kiedy kraj musi skonfrontować się z zatajaną długo historią, zwłaszcza, że żyją jeszcze ludzie, którzy byli świadkami tego wydarzenia, albo wręcz brali w nim udział  – mówił reżyser Gábor Máté.

Produkcja emanująca fantastycznym klimatem przeraża, zachwyca i zmusza do myślenia. A kiedy my sami będziemy w stanie skonfrontować się z wydarzeniami z lat czterdziestych wiodącymi do ludobójstwa? Najwyższy czas napisać naszą własną „Naszą klasę” – czytamy o spektaklu na portalu FeHér ElepHánt.

.

.

Przekład: Patrycja Paszt
Scenografia: Balázs Cziegler
Kostiumy: Anni Füzér
Ruch sceniczny: Péter Takátsy
Muzyka: László Sáry
Obsada: Hanna Pálos, Réka Pelsőczy, Erika Bodnár, Viktor Dénes, Péter Takátsy, Zoltán Rajkai, János Bán, László Szacsvay, Dénes Ujlaki, Péter Haumann

Czas trwania 120 minut (bez przerwy)

19 i 20 kwietnia, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Spektakl w języku węgierskim z polskimi napisami.
Ceny biletów: 80/70/60/50 zł (bilety normalne)
70/60/50/40 zł (bilety ulgowe)
wejściówka 20 zł

[za: http://www.33wst.pl/spektakle/nasza-klasa]