A. Tompa – Dom kata


A. Tompa – Dom kata (A hóhér háza), powieść, Książkowe Klimaty, 2016 (link, szczegóły)

Dom kata_tłum.Anna Butrym

 

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” 2017  (link)

Audycja o finalistach nagrody w Kulturalnej Jedynce (link)

Książka wyróżniona w ramach nagrody Ambasador Nowej Europy 2017 (link):

„To kolejna nominacja dla literatury pięknej. Na poły biograficzna powieść Andrei Tompy stanowi próbę przepracowania doświadczenia reżimu Ceaușescu. Próbę wielce udaną – nakreśloną z historiograficznym zacięciem. Z drugiej ksiązka jest refleksją o małych ojczyznach i problemach z tożsamością narodową (a właściwie – z multitożsamością) wywoływanych przez opresyjne systemy polityczne. Bezsilność jednostki, totalność systemu, strach i uwikłanie potęgowane są niezwykłą formą tej powieści. Narracja tocząca się na bezdechu, bez kropki, bez przerwy na dialogi lub opis, podkreśla tylko przerost „formy” nad „treścią” ustroju totalitarnego – jego pustkę i fasadowość.

Słowa uznania należą się również tłumaczce – Annie Butrym. Niezwykłe wyczucie literackie, ogromna wrażliwość słowa i jednocześnie nieszablonowa zdolność myślenia w wielu językach, w wielu kulturach naraz, sprawia, że potoczysta i wielojęzyczna opowieść nie traci niczego w tłumaczeniu.”

 

Wybrane recenzje:

CzytankiAnki: Jest w Domu kata rozmach (autorka opisała skomplikowane dzieje trzech pokoleń), jest i znakomite wyczucie dramatyzmu. O niesamowitości tej książki zdecydował również specyficzny styl narracyjny, przypominający rozbudowany monolog z licznymi dygresjami, wygłaszany jednym tchem, a zapisany przy pomocy oryginalnej interpunkcji (brawa dla tłumaczki za gładki przekład). To wyjątkowo udana opowieść o totalitaryzmie oraz o poszukiwaniu azylu – w rodzinie, literaturze, teatrze i przyjaźni. W moim odczuciu powieść Tompy ociera się o wielkość, aż trudno uwierzyć, że to debiut prozatorski.

 

Andreas Tompa gościła w Polsce m.in. podczas Warszawskich Targów Książki 2016 czy  Festiwalu Endemity 2016 (link). Spotkała się także z czytelnikami w  Pile (17.10.2016, link), Wrocławiu (18.10.2016, link) i Bydgoszczy (19.10.2016, link) oraz w ramach promocji Literatury na Świecie 3-4/2014, w której publikowane były fragmenty „Domu kata”.