Bye-Bye Báthory-Express!


12 grudnia 2011 o  godz. 18.00 w Instytucie Polski w Budapeszcie (1065 Budapest, Nagymező u. 15. ) odbędzie się Bye-Bye Báthory-Express! czyli pokaz filmu o projekcie, oraz spotkanie z twórcami i uczestnikami projektu Batory Express:

15 miast, 3239 kilometrów, kilkaset zdjęć i pamiątek
twarze ­– miejsca – spotkania

Batory Express to polsko – węgierski projekt kulturalny i objazdowa galeria w Nysce. Z okazji przekazania prezydencji UE oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie stworzyliśmy interdyscyplinarny program kulturalny organizowany aby rozpocząć dyskusję o “Wspomnieniach i przyszłości przyjaźni dwóch narodów”. Objazdowa galeria w polskiej Nysce zawita do pięciu węgierskich (Budapeszt, Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc, Węgry) oraz dziewięciu polskich miast (Tarnów, Nowy Sącz, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków) by zbierać oraz prezentować fotografie i narracje związane z bratnim krajem. 

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do istniejącego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską. Chcielibyśmy aby projekt Batory Express, który umożliwiał wymianę międzykulturową szczególnie w latach 60tych i 70tych stał się platformą, która pozwoli ponownie odkryć się “bratankom”.

Projekt rozpoczynał się 23 marca w dniu przyjaźni polsko-węgierskiej a kończy 30 czerwca w Warszawie, w dzień oficjalnego przekazania prezydencji w UE.

Więcej:  www.bathoryexpressz.com

W spotkaniu uczestniczą:

NYSKA :)

Oraz

Patrícia Pászt (HU-PL) – dyrektor Krakowskiego Centrum Kultury, pomysłodawca projektu
Géza Bagi (HU) – mistrz pokładu
Krzysztof Ducki (PL-HU) – grafik, oblicza komunikowania wizualnego projektu
Witek Ducki (PL-HU) – twórca kroniki filmowej przygód Nyski
Milena Wartecka (PL) – współorganizator projektu
Sóbert Szabolcs (HU) – koordynator misji kulturalnej
Małgorzata Cekiera (PL) – woluntariuszka projektu
Ádám Németh (HU) – miłośnik Wielkiej podróży
Csaba Hadházi (HU) – woluntariusz projektu
Katalin Szirmay (HU) – była praktykantka Krakowskiego Centrum Kultury
Michał Marek-Młot (PL) – woluntariusz projektu
Przedstawiciele węgierskiego Klubu Polski Fiat 125p

[za: http://polinst.hu/pl/node/7849]

O tym projekcie pisałam wcześniej tu i tutaj.