C.K. Monarchia i węgierskie smaki


Miałam przyjemność pokosztować nieco węgierskich dań w galicyjskiej restauracji w Przemyślu. Mimo początkowo sceptycznego nastawienia wyszłam objedzona i zadowolona, więc i Wam polecam ten lokal:

Restauracja C.K. Monarchia to wyjątkowe miejsce. Wnętrza są ciepłe i przytulne, utrzymane w CK stylu, przypominają prywatne przedwojenne miejskie mieszkanie, a zgromadzone przez nas meble mają swoją duszę i historię. Znajdziecie tu stare drewniane krzesła i stoły nakryte koronkowymi obrusami, wiele obrazów, zdjęć oraz gustowne lampy. Kredensy są pełne ozdób, z których każda jest niepowtarzalna. Dyskretne światło i przedwojenna muzyka tworzą dodatkowy nastrój.

Restauracja Monarchia oferuje kuchnię środkowoeuropejską. Przypomina zapomniane już tradycyjne potrawy C.K kuchni. To jedyne miejsce w regionie, a może i w Polsce, gdzie znajdziecie Państwo charakterystyczne potrawy dla C.K. Monarchii i mieszkańców Przemyśla. Menu niedługie i charakterystyczne. Zaczynając od wyśmienitej kuchni polskiej i węgierskiej, poprzez przysmaki austriackie.

Dania węgierskie (czasem nieco spolszczone, jak gulasz z plackami ziemniaczanymi), jakie znajdziemy w karcie, to:

  • Gulaszowa węgierska na wędzonej papryce z zacierkami
  • Zupa rybna halászlé z porcją karpia, śmietaną i cytryną
  • Pieczeń cygańska marynowana z czerwonymi ziemniakami i papryką faszerowaną kapustą i marynatą
  • Gulasz węgierski na wędzonej papryce wolowy z sosem, plackami ziemniaczanymi i marynowanymi warzywami
  • Naleśniki a la Gundel z orzechami w polewie czekoladowej

Pełne menu wraz z cenami znajdziecie tutaj (uwaga: czasem karta zmienia się szybciej niż strona internetowa i dochodzą nowe pozycje w menu lub korygowane są ceny).

Co ważne, restauracja oferuje bogaty wybór własnoręcznie sprowadzanych win węgierskich:

Węgry są jednym z najbardziej interesujących i oryginalnych producentów wina w naszej części Europy. Specyficzne szczepy z węgierskich winnic sprawiają, że wina węgierskie na stałe wpisały się już w czołówkę najlepszych win świata. Węgierskie wina są delikatne, nasycone owocowym aromatem i pełnią smaku. Wybraliśmy dla Państwa (i zobaczycie to Państwo w naszej karcie win) wyjątkowe, najlepiej rozpoznawalne ikony wina węgierskiego – z regionu Tokaju i Egeru. Importujemy je sami bezpośrednio od producentów z winiarni, wybierając dla Państwa najlepsze i charakterystyczne gatunki. Będziemy organizowali przynajmniej raz w miesiącu degustację win połączoną z wybranymi daniami węgierskimi spotkania z cyklu Kuchnia i Wino. W przyszłości wprowadzimy nowe gatunki win od małych nieznanych producentów-winiarzy, którzy zasługują na uwagę.

Pełną kartę win znajdziecie tutaj.

Warto wspomnieć, że na tle np. węgierskiej restauracji w Krakowie wyróżnia się bardzo miła obsługa, kompenentna, doradzająca wino (i to nie najdroższe, jakie mają w karcie) i z uwagą słuchająca komentarzy lub rad na temat węgierskich potraw, zadająca sobie trud, by poprawnie wymówić nazwy węgierskich win (albo nauczyć się tego „na gorąco”).

.

.

Restauracja C.K. Monarchia

Willa Elżbieta

37-700 Przemyśl,

ul. Puszkina 18

tel.     16 67 88 444

tel.     665 660 396

email: ck@restauracja-monarchia.pl

www.restauracja-monarchia.pl

Restauracja Monarchia czynna od wtorku do niedzieli od 12 do 22

(poniedziałek nieczynne)

Bar Secesja czynny od 16 do 22 lub dłużej