Cittaslow, wydanie z Hódmezővásárhely


Od dłuższego czasu tryumfy święci slow food – moda na delektowanie się życiem przeszła także do turystyki. Cittaslow promuje miasta i miasteczka, w których życie płynie leniwym nurtem. Pełną listę miast znajdziecie tutaj, a artykuł opisujący to zjawisko pojawił się także na Onecie: Najspokojniejsze miasta w Europie:

Wolno, cicho, aktywnie i w zgodzie z naturą – to w skrócie i uproszczeniu idea ruchu Cittaslow. Powstała w latach 90. we Włoszech organizacja miała na celu powstrzymanie niewielkich miasteczek przed stopniowym wymieraniem, a za drogę ku temu obrano idee zrównoważonego rozwoju, różnorodność kulturalną, ochronę środowiska naturalnego, promocję lokalnych produktów i dbałość o wysoką jakość życia. W logo Cittaslow pojawił się ślimak… Koncepcja przyjęła się i dziś do Cittaslow należy ponad 140 miast do 50 000 mieszkańców (połowa z Włoch), a o członkostwo starają się kolejne. Na liście jest obecnie 6 miast z Polski.

Węgry reprezentuje jedno miasto: Hódmezővásárhely – artykuł o tym przełomowym, w pewnym sensie, wydarzeniu możecie znaleźć tutaj (HU).

Cittaslow Headquarters

Il Palazzo del Gusto Via Ripa Serancia I

16 – 05018 Orvieto, Italy

tel. 0039(0)763341818

fax. 0039(0)763394455

info@cittaslow.net