Co musi wiedzieć konferansjer?


 

Co musi wiedzieć konferansjer, by sprawnie, rzetelnie i efektownie poprowadzić dane wydarzenie? Choć jedną z oczywistych cech w tym zawodzie jest umiejętność ubierania myśli w słowa, to żaden event nie przebiegnie gładko, jeżeli prowadzący nie otrzyma od organizatora jasnego i drobiazgowego scenariusza – bazy każdego wydarzenia.

Plik dla konferansjera będzie się różnił od agendy udostępnianej pozostałym podwykonawcom lub gościom, zawierając oprócz godzin i hasłowo przedstawionych punktów programu cały szereg niezbędnych detali. Zaliczają się do nich zarówno szczegóły każdego elementu wydarzenia, odpowiadające na podstawowe pytania (kto, kiedy, co, jak, dlaczego), nazwiska i tytuły wszystkich, którzy zostaną na scenie wspomniani lub na nią zaproszeni, niezbędne podziękowania i uhonorowania partnerów, sponsorów, patronów i darczyńców, obszerniejsze biogramy i briefy, uzasadnienia werdyktów jury, zaproszenia do przyszłych projektów, jak i wewnętrzne informacje organizacyjne i techniczne, ułatwiające współpracę na linii konferansjer-inni podwykonawcy-klient – słowem wszystko, co ma w ten czy inny sposób zostać przez prowadzącego przekazane publiczności lub dopilnowane przez niego na scenie.

Obszary tych uzgodnień mogą się powiększyć, jeśli konferansjer ma pełnić także jedną lub kilka z możliwych dodatkowych ról, na przykład moderatora dyskusji panelowej, tłumacza czy prezentera.

 

Konferansjer vs moderator

 

Osobiście zawsze wolę wiedzieć za dużo niż za mało, bo ta dodatkowa porcja informacji pozwala nie tylko rzetelnie przygotować się do prowadzenia eventu, ale daje m.in. merytoryczną bazę do szycia, czyli improwizowania w nieprzewidzianej scenariuszem sytuacji. Oczywiście scenariusz pełen szczegółów nadal jest jedynie podstawą do rozwinięcia całego wachlarza scenicznych umiejętności i nie zakłada mechanicznego czytania z kartki. Dlatego też informacje przeważnie podane są hasłowo, a dopełniają je rozmowy i briefy z klientem i agencją eventową.

Finalny scenariusz to efekt współpracy wielu osób, a doświadczony konferansjer potrafi podpowiedzieć sprawdzone i ciekawe rozwiązania lub przestrzec przed niejedną pułapką. I choć bywają prowadzący, których bardziej interesuje zaopatrzenie garderoby niż szczegółowy scenariusz wydarzenia, to prawdziwy profesjonalista zawsze wie, na jakie pytania musi znać odpowiedź, by móc konferansjersko zarządzić sceną.

 

Konferansjer doskonale zna cały przebieg eventu

 

Warto przy tym pamiętać, że na wstępnym etapie uzgodnień pomiędzy organizatorem a prowadzącym doprecyzowywane są – poza wyceną – także kwestie czysto organizacyjne, takie jak transport, nocleg, catering, wymagania klienta do co wizerunku, dostępność garderoby, rezerwacja miejsca na sali czy nawet preferowany przy danym wydarzeniu mikrofon, fizyczne dostarczenie wydruku scenariusza oraz podkładki.

 

Ile kosztuje konferansjer?

 

Wydaje się, że to wiele zachodu? Cóż, dla osób regularnie i profesjonalnie zajmujących się konferansjerką ustalenie powyższych aspektów zajmuje często jedną rozmowę telefoniczną i wymianę 2-3 maili. Dlatego warto postawić na konferansjerów z doświadczeniem, żeby zminimalizować ryzyko wpadek i niedociągnięć na scenie i zapewnić powodzenie całego eventu.

 

Pełna lista realizacji konferansjerskich

 

 

Anna Butrym – jest konferansjerką, która nie boi się żadnych wyzwań, a praca z publicznością to jej żywioł. Na scenie pojawia się właściwie od zawsze, i to w niejednej roli: skrzypaczki, tłumaczki, trenerki biznesu, animatorki, konferansjerki i moderatorki wydarzeń. Z chęcią prowadzi eventy dwujęzycznie – płynnie posługuje się językiem angielskim i węgierskim.
Świetnie odnajduje się w prowadzeniu zarówno gal, konferencji, imprez kulturalnych, spotkań firmowych, jak i wieczorów autorskich, koncertów, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń sportowych czy konferencji prasowych. Prowadzi także autorskie szkolenia z wystąpień publicznych, a w swoim portfolio ma również epizody telewizyjne i reklamowe oraz medialną reprezentację instytucji kulturalnej. Swobodnie czuje się nie tylko na scenie, ale także w studio radiowym i przed kamerą.
Klienci doceniają przede wszystkim jej energię, uśmiech, staranne przygotowanie, płynność we wszystkich językach i umiejętność dostosowania stylu prowadzenia do każdego rodzaju wydarzenia. Jej dumą zawodową jest fakt, że każdy event udało się jej zrealizować ze stuprocentową satysfakcją zleceniodawców, którzy chętnie polecają ją do kolejnych projektów i nawiązują dłuższą współpracę. 

 

Tagi: konferansjer, konferansjerka, prowadzący, prowadząca, moderator, moderatorka, MC, host, prezenter, prezenterka, animator, animatorka, prowadzenie eventu, prowadzenie imprezy, prowadzenie konferencji, prowadzenie gali, event, impreza, konferencja, gala, panel, wywiad, moderowanie panelu, prowadzenie wywiadu, konferansjer angielski, konferansjerka angielski, konferansjer węgierski, konferansjerka węgierski, konferansjer dwujęzyczny, konferansjerka dwujęzyczna, konferansjer warszawa