Co warto wiedzieć o lotnisku w Budapeszcie


Wybierając się samolotem na Węgry, warto wiedzieć co nieco o lotnisku w Budapeszcie (właściwie znajdującym się 16 km na południowy wschód od centrum Budapesztu) – Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér (dawna nazwa: Ferihegyi Nemzetközi Repülőtér) oraz sposobach dotarcia w jego okolice. Takich kompleksowych informacji dostarcza portal tanie-loty.com.pl, dodatkowe dane zajdziecie także na Wikipedii:

Międzynarodowe lotnisko położone 16 km na południowy-wschód od centrum Budapesztu. Jest największym portem lotniczym Węgier. Rocznie obsługuje ponad 8 milionów pasażerów. W 2008 roku było to prawie 8,5 miliona. Port lotniczy w Budapeszcie jest także główną bazą dla węgierskich linii lotniczych Malév. Jego początki datuje się na maj 1950 roku. Współcześnie aspiruje ono do bycia najlepszym i najbardziej popularnym lotniskiem w Centralnej i Wschodniej Europie. Lotnisko jest na tyle duże, by móc przyjąć samoloty typu Boeing 747, Antonov An-124 oraz Antonov An-225.

Lotnisko posiada dwa terminale (1 – obsługujący przede wszystkim tanich przewoźników, 2A oraz 2B) a także mały terminal obsługujący loty prywatne. Mapa terminali znajduje się na stronie: mapa. Między terminalami 1 i 2 kursuje autobus lotniskowy. Do dyspozycji pasażerów pozostają kawiarnie, restauracje, sklepy, kantor wymiany walut, poczta, bank, bankomaty, wypożyczalnie samochodów, kaplica, przechowalnia bagaży. Istnieje możliwość skorzystania z pomieszczenia konferencyjnego, Internetu, pokoju dla VIP-ów. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi. Odwiedzającym udostępniono także taras widokowy i muzeum lotnictwa.

kod IATA: BUD; kod ICAO: LHBP

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: (+361) 296-7000 lub e-mail: info@bud.hu

Punkty informacji lotniskowej znajdują się na wszystkich poziomach Terminali 2A i 2B. Stanowiska informacji turystycznej mieszczą się za strefą odpraw w obydwu terminalach.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Firmy Avis, Budget, Europcar, Hertz, National Alamo oraz Sixt mają swoje stanowiska w strefach przylotów Terminala 1 oraz Terminala 2B. Więcej informacji i dane kontaktowe dostępnych jest na stronie internetowej lotniska.

Parkingi dla postojów krótkotrwałych znajdują się przy każdym z terminali. Dostępny jest również parking długookresowy wyposażony w system monitoringu. Więcej informacji i cennik można znaleźć na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja

Port lotniczy Budapeszt BUD jest położony poza miastem, na obwodnicy, 16 km w kierunku wschodnim od centrum miasta przy głównej drodze nr 4. Jest łatwo dostępny z każdego miejsca w Budapeszcie. Dojazd z centrum miasta drogą ”Ferihegy High-Speed Road” nie powinien zająć więcej niż 20 minut.

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się koło lotniska. Firma Zóna taxi oferuje niskie ceny. Orientacyjny koszt przejazdu do Budapesztu powinien wynieść w granicach 16-25 euro w zależności od strefy. Więcej informacji na stronie: www.zonataxi.eu oraz na stronie internetowej lotniska.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany. Pasażerowie są zabierani autobusem bezpośrednio z Terminali 1 i 2 do końcowej stacji metra Köbánya-Kispest. Ten rodzaj usług jest idealnie dopasowany do pasażerów. Autobusy kursują bardzo często od wczesnych godzin rannych do późnych godzin nocnych. Ze stacji metra można kolejką dotrzeć w 20 minut do Deák Ferenc Square w centrum miasta. Autobusy komunikacji miejskiej firmy BKV (www.bvk.hu) obsługują lotnisko oferując transport następującymi liniami:

linia nr 200E kursuje pomiędzy lotniskiem (jeździ przez obydwa terminale) a stacją metra Köbánya-Kispest

linia nr 93 kursuje pomiędzy Terminalem 1 a stacją metra Kőbánya-Kispest.

Port lotniczy ma również swojego przewoźnika – ”Airport Minibusz”. Pasażerowie są mikrobusami dowożeni pod każdy wskazany adres w Budapeszcie. Kierowcy świetnie znają miasto i wybierają zawsze najkrótsze i najszybsze trasy. Pasażerowie są przewożeni 8-10 osobowymi Fordami Transit. Bilety można kupić w holu przylotów przy stanowisku Airport Minibusy. Biura Airport Minibus są otwarte codziennie między godziną 6.00 a 1.00. Więcej informacji na stronie przewoźnika www.airportshuttle.hu

TRANSPORT KOLEJOWY

Stacja kolejowa obsługująca lotnisko znajduje się przy terminalu 1. Bardzo łatwo do lotniska można dotrzeć ze stacji Western Railway Station w Budapeszcie. W tygodniu 51 a w weekendy 38 połączeń umożliwia podróż pomiędzy centrum miasta a lotniskiem. Z kolei z lotniska do centrum miasta funkcjonuje w tygodniu 60 a w weekendy 45 połączeń. Podróż trwa mniej niż 30 minut. A koszt to zaledwie 300 HUF. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie przewoźnika: www.mav-start.hu

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.bud.hu

Adres

Budapest Airport Zrt.
1675 Budapest Ferihegy, P.O.Box. 53.
Hungary

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje następujące linie lotnicze: Aer Lingus, Aeroflot, Aerosvit, Air Berlin, Air Europa, Air France, Air Malta, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Carpatair, Clickair, CSA Czech Airlines, Delta Air Lines, EasyJet, Egyptair, El Al, Finnair, Germanwings, Hainan Airlines, Jet2.com, LOT, Lufthansa, Malév, Meridiana, Moldavian Airlines, Norwegian Air, Nouvelair, Pulkovo, Royal Jordanian Airlines, Ryanair, SAS, Smartwings, Sterling, Swiss, TAP – Air Portugal, TAROM, Travel Service, Tunisair, Turkish Airlines, Wizz Air

[za: http://www.tanie-loty.com.pl/lotnisko-w-budapeszcie-lotnisko-budapeszt.html]