Czym uczcić 500 wpis? Najlepiej tokajem! :)


Węgierski tokaj to niezaprzeczalnie czołówka win w skali światowej. Świadczy o tym chociażby fakt, iż nazywane jest „królem win i winem królów”. Oto kilka podstawowych faktów o winach z Tokaju (za Wikipedią):

Tokaj (węg. tokaji – z Tokaju) – białe deserowe wino węgierskie produkowane z podsuszonych winogron (cibeba) w regionie winiarskim Tokaj (północno-wschodnie Węgry i południowo-wschodnia Słowacja).

Wina tokajskie są znane i cenione w całej Europie już od XV wieku. W Polsce nazywano je wówczas węgrzynami. Rozróżnia się dwa główne rodzaje tokaju: szamorodni, otrzymywany z moszczu tłoczonego z niesortowanych winogron i aszú – dosładzany wybranymi podsuszonymi winogronami. Tokaj powstaje przede wszystkim z owoców szczepu furmint (nazywa się tak także lżejszą odmianę wina), który stanowi 70 proc. uprawianych w rejonie winorośli.

O znaczeniu tokaju dla węgierskiej kultury i tożsamości świadczy wzmianka o nim w węgierskim hymnie narodowym:

Értünk Kunság mezein
Ért kalászt lengettél,
Tokaj szőlővesszein
Nektárt csepegtettél.
Zászlónk gyakran plántálád
Vad török sáncára,
S nyögte Mátyás bús hadát
Bécsnek büszke vára.

Co w tłumaczeniu Józefa Waczków brzmi:

Tyś kołysał nam rok w rok
Kłosy tego kraju,
Tyś nam słodki dawał sok
Z winnych gór Tokaju.
Tys pozwolił sztandar wznieść
Nad Turczyny dzikie
I Macieja wojskom zgnieść
Dumne Wiedeńczyki.

Tokaj dojrzewa w beczkach leżących w klimatycznych (zarówno pod względem nastroju, jak i właściwości) piwnicach, i już samo ich zwiedzanie (należy ciepło się ubrać) i degustacja win na miejscu są niezwykle przyjemną rozrywką.

Dużo obszerniejszy i bardziej fachowy opis win tokajskich znajdziecie na www.festus.pl, gdzie możecie poczytać zarówno o ich historii, specyfice regionu, jak i właściwościach poszczególnych rodzajów tokaju, które obejmują:

  • Tokaji Furmint száraz (wytrawne)
  • Tokaji Furmint félédes  (półsłodkie)
  • Tokaji Hárslevelu száraz (wytrawne)
  • Tokaji Sárgamuskotály félszáraz (półwytrawne)
  • Tokaji Szamorodni száraz (wytrawne)
  • Tokaji Szamorodni édes (słodkie)
  • 3-4-5-6 Puttonyos Tokaji Aszú

Oficjalną stronę największego przedsiębiorstwa węgierskiego handlującego tokajem znajdziecie tutaj (PL). Warto zaznaczyć, że ceny importowanego tokaju potrafią w Polsce dochodzić do kuriozum, jednak zakup butelki – czy nawet kilku – na Węgrzech absolutnie nie uszczupla portfela w sposób drastyczny (bogaty wybór tych win znajdziemy nawet w sieciach typu Tesco).

Zatem – egészségünkre i oby za 500 kolejnych wpisów można było znów wznieść toast!:)