Dwie kobiety – wieczór arii operowych na wspólnej szerokości geograficznej


W dniach 12 i 13 marca 2012 o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie odbędzie się wieczór arii operowych w nowoczesnych aranżacjach, w wykonaniu węgierskich artystów:

Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs)

Dwie kobiety – wieczór arii operowych na wspólnej szerokości geograficznej

Helga: Szakács Ildikó

Ruma: Banai Sára

fortepian: Katona Anikó

reżyseria: Kovács Krisztián

współpraca: Moroz Filip

Párhuzamos Univerzum Csoport (PUCs) czyli Grupa Równoległego Wszechświata (skrótowo: Pucz)  zrzesza młode absolwentki węgierskich akademii muzycznych oraz twórców nowoczesnych technologii multimedialnych. Prezentuje klasyczne arie operowe przedstawiane w aranżacjach inspirowanych wyzwaniami i rzeczywistością epoki cyfrowej. W swoim dorobku ma nawet operowy flash mob.

„Jeżeli myślisz, że opera jest tylko dla snobów i starych babć pora wysłuchać naszej opowieści” – tymi słowami Párhuzamos Univerzum zachęca do poznania świata opery. Ich spektakl Két nő (Dwie kobiety) to równolegle opowiadane monodramy dwóch Europejek. Jedna urodziła się na wojennym wschodzie kontynentu a druga na dostatnim zachodzie. Każda z nich  pokonuje inne uwarunkowania materialne i kulturowe, aby móc spełnić to samo marzenie, aby móc śpiewać. Takie podejście do tematu dwóch kultur jest bliskie nie tylko Węgrom czy Polakom – jedność kulturowa Europy Środkowej zna to zagadnienie od Finlandii po Chorwację. Melomani będą mieli okazję wysłuchać kilkunastu arii z oper m.in. Webera, Czajkowskiego, Dworzaka czy Pucciniego a widzowie, dla których opera nie wydaje się być interesującym gatunkiem będą mieli wyjątkową okazję aby się przekonać, że dzięki połączeniu z monodramem i wykorzystaniu technik multimedialnych współczesnej operze z jednej strony daleko do klasycznych kanonów a z drugiej przybliża je, udowadniając ich ponadczasowe piękno.

Solistki:

  • Szakács Ildikó – sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale wokalnym. Regularnie występuje w budapeszteńskich teatrach, w Teatrze Narodowym i Operze. Razem z grupą Bel-Canto występowała w Europie i Ameryce Północnej. Jesienią 2007 wystąpiła w wieczorze solowym w nowojorskim Carnegie Hall.

  • Banai Sára – mezzosopran

W 2005 ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie na wydziale dyrygent chóru i rozpoczęła studia na wydziale wokalnym Uniwersytetu Istvána Széchenyiego w Győr, które ukończyła w 2009. Współpracuje z grupą Bel Canto, orkiestrą kameralna Albinion i teatrem muzycznym Filoména.

Teatr Druga Strefa

ul. Magazynowa 14a

02-652 Warszawa

tel. 224 658 828

www.teatrdrugastrefa.pl