Konferansjer to profesja, a nie zajęcie na boku


 

Wiele osób święcie wierzy, że jakakolwiek styczność ze sceną, kamerą czy mikrofonem z każdego czyni genialnego konferansjera. Tancerz, wokalista, aktor, dziennikarz, celebryta czy nawet trener fitnessu – często to właśnie te grupy zawodowe biorą na cel organizatorzy eventów. I tak samo, jak potrafią pojawić się wśród wykonawców tych zawodów świetni prowadzący (w tym wiele ekranowych sław), tak samo jest pomiędzy nimi mnóstwo osób zupełnie nie sprawdzających się w konferansjerskiej roli.

Na drugim końcu konferansjerskiej skali są osoby bezpośrednio związane z eventem i jego organizacją – urzędnik danej instytucji, pracownik działu marketingu firmy lub jej szef, naukowiec czy specjalista, pracujący nad merytorycznym zakresem wydarzenia. Czasami taki wybór podyktowany jest oczywistym czynnikiem – budżetem, bywa też jednak często wynikiem niezrozumienia tego, jaką rolę pełni konferansjer i jakie powinien mieć umiejętności.

Jednocześnie trzeba zauważyć, że rzadko trafia się konferansjer, który nie zajmuje się żadną inną aktywnością zawodową. Przykładowo: niektórzy organizują eventy, pracują głosem, realizują się w telewizji, są tłumaczami lub wykonują niezwiązane z branżą zawody. Jednak ciągle i regularnie prowadzą eventy, mają po temu odpowiednie umiejętności, kwalifikacje i, co najważniejsze, stoją za nimi lata doświadczeń.

Dlaczego zarówno osoby z pierwszej, jak i drugiej grupy mogą koncertowo położyć event od strony konferansjerskiej? Grupa celebrycka często nie umie podporządkować się zasadzie „konferansjer nie jest główną gwiazdą wydarzenia” i skupia się na brylowaniu, nie ma też żadnych prawideł, które gwarantowałaby, że świetna prezencja tancerza, kondycja trenera,  imponująca skala głosu wokalisty czy talent aktora będą mieć jakiekolwiek przełożenie na umiejętność składnego mówienia „z głowy”, szycia czy świadomość całego konferansjerskiego abecadła. Słyszałam już z pierwszej ręki historie o tym, jak to poprzedni „konferansjer” nie potrafił nawet wyczytać z kartki polskich nazwisk, myląc się w każdym z nich.

 

 

Obie grupy potrafi pokonać brak doświadczenia, który tym bardziej – w rozumieniu obycia scenicznego – może przerosnąć osoby z puli „organizatorskiej”. To obycie to zarówno brak odczuwania paraliżującej tremy, jak i umiejętność współdziałania z całym teamem realizatorskim, z nagłośnieniem i  światłem, świadomość ruchu scenicznego, dobra dykcja, odpowiednia praca głosem czy panowanie nad całością akcji na scenie  i natychmiastowe reagowanie na wszystkie niezapisane w scenariuszu niespodzianki.

Wielokrotnie prowadziłam wydarzenia, których organizatorzy po raz pierwszy zdecydowali się oddać konferansjerkę w ręce profesjonalisty i byli z tego niezwykle zadowoleni. Wreszcie mieli czas, żeby skupić uwagę na ogromie kwestii logistycznych czy ugasić nieuniknione przy jakimkolwiek wydarzeniu „pożary”, czy wręcz po prostu porozmawiać z gośćmi, których sami zaprosili na swój event, uczestniczyć w networkingu czy cieszyć się sukcesem swojej firmy i w spokoju wznieść toast za dalszą pomyślność.

 

 

Anna Butrym – jest konferansjerką, która nie boi się żadnych wyzwań, a praca z publicznością to jej żywioł. Na scenie pojawia się właściwie od zawsze, i to w niejednej roli: skrzypaczki, tłumaczki, trenerki biznesu, animatorki, konferansjerki i moderatorki wydarzeń. Z chęcią prowadzi eventy dwujęzycznie – płynnie posługuje się językiem angielskim i węgierskim.
Świetnie odnajduje się w prowadzeniu zarówno gal, konferencji, imprez kulturalnych, spotkań firmowych, jak i wieczorów autorskich, koncertów, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń sportowych czy konferencji prasowych. Prowadzi także autorskie szkolenia z wystąpień publicznych, a w swoim portfolio ma również epizody telewizyjne i reklamowe oraz medialną reprezentację instytucji kulturalnej. Swobodnie czuje się nie tylko na scenie, ale także w studio radiowym i przed kamerą.
Klienci doceniają przede wszystkim jej energię, uśmiech, staranne przygotowanie, płynność we wszystkich językach i umiejętność dostosowania stylu prowadzenia do każdego rodzaju wydarzenia. Jej dumą zawodową jest fakt, że każdy event udało się jej zrealizować ze stuprocentową satysfakcją zleceniodawców, którzy chętnie polecają ją do kolejnych projektów i nawiązują dłuższą współpracę. 

 

Tagi: konferansjer, konferansjerka, prowadzący, prowadząca, moderator, moderatorka, MC, host, prezenter, prezenterka, animator, animatorka, prowadzenie eventu, prowadzenie imprezy, prowadzenie konferencji, prowadzenie gali, event, impreza, konferencja, gala, panel, wywiad, moderowanie panelu, prowadzenie wywiadu, konferansjer angielski, konferansjerka angielski, konferansjer węgierski, konferansjerka węgierski, konferansjer dwujęzyczny, konferansjerka dwujęzyczna