Poradnik panelisty


 

Twoja ekspercka wiedza, doświadczenie i dorobek zawodowy sprawiły, że organizator ważnego wydarzenia zaprosił Cię do udziału w panelu dyskusyjnym? Świetnie! To idealna okazja, by podzielić się z innymi tajnikami Twojej profesji, pokazać się w gronie ekspertów i otworzyć sobie drogę do kolejnych zaproszeń.

Pamiętaj jednak, że tak jak przy każdym wystąpieniu publicznym, i tu przygotowanie odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu. Zostań ze mną na kilka minut, by sprawdzić, czy pamiętasz o wszystkich elementach, które składają się na wizerunek świetnego rozmówcy w dyskusji panelowej.

Możemy zaczynać? Idealnie!

Z wyprzedzeniem zatem:

Wypytaj o tematykę panelu, jego oczekiwany rezultat, moderatora, ekspertów, którzy będą Twoimi współrozmówcami, publiczność, przewidziany na panel czas i język prowadzenia dyskusji. Dowiedz się, jak wygląda lista pytań i ewentualnych oczekiwań (np. cytowanie szczegółowych danych, wyników).

 

Sprawdź, czy na pewno masz odpowiednią wiedzę do przedstawienia danego tematu – być może nie odpowiadają Ci poziom szczegółowości dyskusji albo perspektywa, jaką przyjęto. Upewnij się też, że dane kwestie jesteś w stanie poruszyć w zakładanym czasie.

 

Jeśli masz wątpliwości względem któregokolwiek z aspektów panelu, koniecznie poinformuj o tym moderatora lub organizatora.

Zadbaj także o tekst, którym mają Cię zapowiedzieć, podpisać na belce i w programie konferencji. Jeśli jest to wymagane, dołącz profesjonalne i aktualne zdjęcie – zarówno uczestnicy, jak i organizator, konferansjer oraz moderator będą na nim bazować, by rozpoznać Cię wśród setek uczestników.

 

Zgromadź podstawową wiedzę o evencie:

  • Dowiedz się, z jakich mikrofonów będziecie korzystać (nagłowny czy doręczny – ten pierwszy wymaga wcześniejszego podpięcia na miejscu)
  • Dopytaj, czy jest to nagranie, czy panel przed publicznością na żywo
  • Sprawdź, czy rozmowa odbywa się w studio, na scenie, na green screenie czy też wszyscy łączą się zdalnie

Pozwoli Ci to przygotować się pod względem wymogów scenicznych, czyli m.in. stroju czy makijażu. Możesz jednocześnie zapytać organizatora, czy zapewnia mejkap występującym – jeśli tak, będziecie musieli zjawić się odpowiednio wcześniej. Jeżeli potrzebujesz kilku praktycznych porad przed wystąpieniem publicznym, zajrzyj do mojego nagrania:

 

(Polski)

Jak występować przed kamerą?

 

W dniu wydarzenia:

  • Pojaw się na miejscu z wyprzedzeniem, m.in. żeby poznać na żywo moderatora i innych rozmówców, dowiedzieć się, czy jako paneliści musicie usiąść na fotelach w konkretnej kolejności i którędy powinniście wchodzić na scenę
  • Jeżeli z przyczyn losowych spóźnisz się, koniecznie poinformuj o tym organizatorów
  • Choć pilnowanie czasu to zadanie moderatora, zwracaj uwagę na zegar na podglądzie – to sygnał także dla Ciebie, jaką przestrzeń masz na swoją odpowiedź
  • Współpracuj z moderatorem, nie przeciągaj odpowiedzi ponad czas lub wbrew informacjom od prowadzącego – pamiętaj, że każdy z panelistów ma prawo wypowiedzieć się proporcjonalnie do reszty uczestników
  • Zachowuj kulturę dyskusji, nawet jeśli inni dali się porwać ferworowi sporu. Kłótliwy czy obrażalski panelista zostaje zapamiętany na długi czas, lądując na czarnej liście
  • Po zakończonej rozmowie nie żegnaj się na scenie z moderatorem i każdym z rozmówców z osobna – zapewne kolejny panel lub prelegent już czeka na swoją kolej

 

Jestem pewna, że panel, w którym weźmiesz udział, zapisze się w pamięci organizatora i publiczności, tworząc wartość dodaną całego wydarzenia. Nastaw się pozytywnie! Powodzenia!

 

 

***

Ten artykuł odpowiada na pytania:

  1. Jakie są oczekiwania wobec panelisty
  2. Jak przygotować się do roli rozmówcy w panelu dyskusyjnym
  3. O czym musi pamiętać osoba biorąca udział w rozmowie panelowej
  4. Czego nie robić podczas dyskusji moderowanej

 

Tagi: konferansjer, konferansjerka, prowadzący, prowadząca, moderator, moderatorka, MC, host, prezenter, prezenterka, animator, animatorka, prowadzenie eventu, prowadzenie imprezy, prowadzenie konferencji, prowadzenie gali, event, impreza, konferencja, gala, panel, wywiad, moderowanie panelu, prowadzenie wywiadu, konferansjer angielski, konferansjerka angielski, konferansjer węgierski, konferansjerka węgierski, konferansjer dwujęzyczny, konferansjerka dwujęzyczna, konferansjer warszawa