Expres Batory


Już dziś, 09. września o  godz. 15.00 w Centrum Kultury ZAMEK (Święty Marcin 80/82, Poznań) odbędzie się premiera filmu „Expres Batory” podczas Węgierskiej Kawalkady w Poznaniu:

Serdecznie zapraszamy na premierowy pokaz wyjątkowego filmu polsko-węgierskiego „Expres Batory”, który odbędzie się w ramach Kawalkady Węgierskiej w Poznaniu. Po projekcji zapraszamy na dyskusję o filmie i o tym na ile Polacy i Węgrzy pamiętają o sobie nawzajem.

Ekspres Batory to polsko węgierski projekt kulturalny: w kultowym już dziś samochodzie marki Nysa zainstalowano galerię objazdową, która dotarła do wielu miast na Węgrzech i w Polsce. Z okazji przekazania Polsce przez Węgry prezydencji w Unii Europejskiej oraz 10-lecia Centrum Węgierskiego w Krakowie powstał interdyscyplinarny program kulturalny, którego celem było zainicjowanie dyskusji o pamięci i przyszłości przyjaźni obu narodów. W rezultacie polska „Nysa” zawitała do pięciu miast węgierskich – Budapesztu, Pécsu, Szegedu, Debreczyna, Miskolca – i dziesięciu polskich – Tarnowa, Starego i Nowego Sącza, Katowic, Warszawy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Krakowa. Po drodze ta ruchoma galeria zbierała i na bieżąco prezentowała fotografie oraz zapisane opowieści związane z bratnimi krajami.

Projekt „Ekspres Batory” wziął swą nazwę od pociągu relacji Warszawa – Budapeszt, który zwłaszcza w latach 60. i 70. pozwalał Polakom i Węgrom na wymianę międzykulturową.  Ideą jego pomysłodawców było stworzenie platformy umożliwiającej „bratankom” ponownie odkryć się nawzajem.

Po filmie zapraszamy wszystkich na swobodną rozmowę z udziałem Patrycji Pászt, dyrektorkę Centrum Węgierskiego w Krakowie i autorkę projektu „Ekspres Batory”.

Czekamy również na tych z Państwa,  którzy maja do opowiedzenia interesujące historie oraz wspomnienia dotyczące Węgier, aby podzielił się nimi z nami.

[za: http://varso.balassiintezet.hu/index.php/pl/home-pl/7-slideshow/262-expres-batory-w-poznaniu]