Ferenc Kontra na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania


7 października o godzinie 18.00 na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu obędzie się spotkanie m.in. z Ferencem Kontrą. Oto krótkie przedstawienie autora:

Z zawodu jestem profesjonalnym literatem, pracuję na Węgrzech i w Wojwodinie, ale od zawsze dzięki pisaniu jestem związany z Chorwacją, gdzie urodziłem się w 1958 roku w wiosce Draž. Dyplomy filologii węgierskiej i angielskiej zdobyłem na uniwersytecie w Szeged. Po skończeniu studiów przez 5 lat pracowałem jako dziennikarz-redaktor węgierskiego tygodnika w Osijeku i nauczyciel języka oraz literatury węgierskiej w szkole średniej w Beli Manastir. W roku 1987 przeprowadziłem się do Nowego Sadu i zostałem tam redaktorem czasopisma „Új Symposion”. Mój pierwszy tomik wierszy został wydany w 1984 roku (Jelenések – Objawienia), a drugi w 1986 – Fehér tükrök – Białe lustra. Po projektach poetyckich przyszły utwory prozatorskie: powieść Drávaszögi keresztek (Krzyże w Drávaszög, 1988, 2008), powieść dla młodzieży A halász fiai (Synowie rybaka, 1996), zbiory opowiadań (Nagy a sátán birodalma – Imperium szatana jest duże, 1991; Ősök jussán – Prawem przodków; Kalendárium – Kalendarz,, 1993; Úgy törnek el – Tak się stłuką, 1995; Gyilkosság a joghurt miatt – Morderstwo za jogurt, 1995). Zbiór opowiadań Holtak országa – Kraj zmarłych (1993) wydałem w Kecskemét (Węgry). Akcja powieści Gimnazisták – Licealiści (2002) rozgrywa się w latach 70. w epoce Tity i Kadara na przejściu granicznym między Chorwacją i Węgrami. Jest ona lekturą obowiązkową w węgierskich liceach. Powieść Farkasok órája – Wilcza godzina (2003) ma charakter autobiograficzny i obejmuje okres od lat 60. do dzisiaj, a Wien a sínen túl – Wien za torami (2006) stawia odwieczne pytania o ludzką tożsamość. Zbiór esejów A kastély kutyái – Psy pałacu, rozdziały podróży (2002) powstał w trakcie pobytu w Niemczech w ramach stypendium. W 2007 ukazał się zbiór Szélördög és más mesék (Diabeł wiatru i inne bajki) Moje opowiadania tłumaczono na niemiecki, angielski, francuski, polski i rumuński.

[za: http://opowiadanie.home.pl/2011/?p=139]

Program piątkowy:

7 października 2011, piątek / October 7, 2011 Friday

godz. 15. Tajne Komplety / 3pm Tajne Komplety bookshop, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród / awards presentations – short story and translation competitions
admission free

godz. 16. Tajne Komplety / 4pm Tajne Komplety bookshop, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Pisarz na granicy prawdy, dyskusja / “On the Border of the Truth” – discussion

godz. 18. DCF (d. kino Warszawa, ul. Piłsudskiego) sala Lalka / 6pm DCF cinema, ul. Piłsudskiego 64, Wrocław
Prezentacje z udziałem: / Literary Presentations – readings Łukasza Orbitowskiego, Petra Sabacha, Petry Hulovej, Agnieszki Kłos, Stefana Chwina, Bohdana Zadury, Pavola Rankova, Ferenca Kontry i Michala Hvoreckiego

godz. 22. Tajne Komplety / 10pm Tajne Komplety bookshop, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Nie tak to pamiętam – prezentacja / „This is not like I remember it” – readings

[za: http://opowiadanie.home.pl/2011/?page_id=94]