Festiwal Kultury Węgierskiej w Bielsku-Białej


Szkoda, że przedsięwzięcia związane z propagowaniem kultury węgierskiej bywają przeważnie tak słabo rozreklamowane i dowiedzieć się można o nich jedynie post factum, i to zupełnym przypadkiem. Najnowszym przykładem takiego wydarzenia jest Festiwal Kultury Węgierskiej w Bielsku-Białej:

Festiwal Kultury Węgierskiej został organizowany przez Książnicę Beskidzką w dniach 03-05.10.2011. W tym czasie bielszczanie mogli dowiedzieć się nieco więcej o tradycji, kulturze i sztuce naszych bratanków od szabli i szklanki.

Program FKW
Poniedziałek, 3 października
– godz. 17.00 – inauguracja Festiwalu z udziałem gości z Węgier,
– godz. 17.20 – koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu Trio Czardasz (zespół tworzą dyplomowani muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów, wyróżnieni absolwenci Akademii Muzycznych. Wszyscy artyści są czynni zawodowo i występują w orkiestrach największych łódzkich instytucji kulturalnych – Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego).

Wtorek, 4 października
– godz. 17.00 – „Polska i Polacy wobec Rewolucji Węgierskiej 1956 r.”- wykład dr Janosa Tischlera, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie,
– godz. 18.00 –  „Magia przekładu” – spotkanie z tłumaczką Teresą Worowską  (prowadzi: Alina Macher). Teresa Worowska przybliżyła polskiemu czytelnikowi takich autorów, jak Sandor Marai i Peter Esterhazy.

Środa, 5 października
– godz. 16.30 – klasyka filmu węgierskiego – „Mefisto”  reż. Istvan Szabo

[za: http://www.bielsko.biala.pl/20488,aktualnosci]