Festiwal Węgierskiego Filmu Historycznego


W dniach  23, 24, 26, 27 i 30 kwietnia 2012 r. odbędzie się w Wołominie Festiwal Węgierskiego Filmu Historycznego. Oto obrazy, które zostaną wyświetlone w ramach festiwalu:
.
  • 23 kwietnia, godz. 18.30; „Desperaci” (1965), reż. Miklós Jancsó –  film jest pełną wyszukanego piękna i ascetycznych obrazów wizją prowokacji habsburskiej policji przeciwko grupie rewolucjonistów z oddziałów Kossutha w 1860 roku.
  • 24 kwietnia, godz. 18.30; „1956 Wolność i miłość” (2006), reż. Krisztina Goda. –  Akcja filmu dzieje się, m.in. w czasie igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku i skupia się na krwawym meczu piłki wodnej pomiędzy drużynami z Węgier i Rosji, który odbył się zaledwie kilka tygodni po tym jak wojska radzieckie stłumiły węgierską rewolucję. Mecz pomiędzy Węgrami i Rosjanami do dziś uważany jest za najbardziej brutalny w historii piłki wodnej. Gościem specjalnym pokazu będzie dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury János Tischler.
  • 26 kwietnia, godz. 18.30; „Gwiazdy na czapkach” (1967), reż. Miklós Jancsó – Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny domowej w Rosji. W skład Międzynarodowej Brygady walczącej po stronie bolszewików wchodzą także Węgrzy. Koniec pierwszej wojny światowej zastaje ich w rosyjskiej niewoli i z różnych przyczyn, z wiary w nową ideologię lub z nadziei na powrót do ojczyzny, wstępują do szeregów Armii Czerwonej.
  • 27 kwietnia, godz.18.30; „Węgierska rapsodia” (1979), reż. Miklós Jancsó – Początek XX wieku. Pochodzący ze szlacheckiego rodu Istvan przyłącza się do chłopów, którzy buntują się przeciwko władzy. Mężczyzna staje tym samym w opozycji również do swego brata, piastującego wysokie stanowisko,
  • 30 kwietnia, godz.18.30;  „Życie agenta” (2004), reż. Gábor Zsigmond Papp – Film dokumentalny. Węgierska tajna policja miała opinię jednej z najskuteczniejszych. W jej archiwach znaleziono mnóstwo filmów instruktażowych, z których funkcjonariusze dowiadywali się jak werbować współpracowników, przeszukiwać mieszkania, zakładać podsłuchy i śledzić podejrzanych. Montaż tych materiałów mówi o naturze totalitaryzmu więcej, niż setki naukowych dysertacji. Śmieszne i straszne zarazem.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Wileńska 32 (III piętro), godz. 18.30
.
.