GLOBALTICA World Cultures Festival – Besh O Drom


W dniach 29 -31 lipca 2011 odbędzie się GLOBALTICA World Cultures Festival (Gdynia – Park Kolibki). Podczas festiwalu wystąpi z koncertem zespół BESH O DROM, którego muzykę polecałam Wam już tutaj.

Pochodzący z Węgier zespół BESH O DROM uważany jest za jeden z najlepszych europejskich zespołów grających muzykę bałkańską. Czerpią inspiracje z wielu odmiennych tradycji. W ich muzyce słychać motywy węgierskie, żydowskie, cygańskie i orientalne. Siłą zespołu jest niezwykła sekcja dęta, odznaczająca się niesamowita energią. Skomplikowana ornamentyka bałkańska łączy się w ich graniu ze współczesnym myśleniem o muzyce. Muzyka Besh o droM jest zarazem akustyczna i elektroniczna, ludowa i miejska, zachodnia i wschodnia, podobnie jak Budapeszt, z którego pochodzą – miejsce na styku kultur i tradycji…
Zespół założyli w 1999 roku Ádám Pettik i Gergely Barcza. Pierwszy z nich śpiewa i gra na instrumentach perkusyjnych, grał w wielu węgierskich zespołach, współpracował też z Boban Markovič Orkestar z Serbii i francuskim Noir Desir. Drugi zaś jest saksofonistą, grającym też na ludowych fletach. Skład zespołu szybko się rozrósł, a jego stylistyka nabrała barwy. Etniczne korzenie ich muzyki tkwią na Bałkanach, jednak doszukać się można także innych wpływów – często zaskakujących, takich jak np. punk rock, któremu zawdzięczają niesamowitą energię i jazz, który zaprowadził grupę w kierunku ciekawych improwizacji. Zespół wielokrotnie występował na najbardziej uznanych światowych festiwalach (np. Womad), a ich płyty wydawane były przez cenione firmy, jak choćby Asphalt Tango Records z Niemiec.

Więcej o samym festiwalu możecie przeczytać na stronie Węgierskiego Instytutu Kultury, który jest jednym z partnerów GLOBALTICA World Cultures Festival.

www.beshodrom.hu

www.myspace.com/shodrom