Ile kosztuje konferansjer?


 

Jednym z niezwykle istotnych elementów planowania eventów jest pilnowanie budżetu, nie dziwi więc, że i przy wyszukiwaniu konferansjera Google podpowiada najczęściej wpisywane frazy, takie jak:

 

Konferansjer cena  Konferansjer cennik  Konferansjer ceny  Konferansjer zarobki  Konferansjer stawki  Konferansjer stawka  Ile zarabia konferansjer
Stawka konferansjera Ile kosztuje konferansjer
Wynagrodzenie konferansjera Konferansjer Warszawa cena Organizacja eventów cennik

 

Nie pojawiają się jednak w podobnych czy proponowanych wyszukiwaniach żadne sformułowania, które wskazywałyby na łącznie ceny z jakością. A na pytanie: „Jaka jest maksymalna cena konferansjera?” odpowiedź może brzmieć: „Taka, jak całego nieudanego eventu.” Dlaczego? Przyjrzyjmy się wpierw składowym konferansjerskiego cennika.

 

Cennik konferansjerski

Stawki konferansjerów zależą od wielu czynników. Jednym z nich na pewno jest staż zawodowy  – doświadczenie liczone w poprowadzonych wydarzeniach. Znaczenie ma także rozpoznawalność medialna lub branżowa i to, na ile rozchwytywany jest dany prowadzący. Na szczegółową wycenę wpływ mają prestiż, typ i zakres godzinowy wydarzenia, języki prowadzenia i zadania, jakie organizator stawia przed konferansjerem, a także ewentualna wiedza specjalistyczna. Wycenę zmieniają także podróże i inne koszty logistyczne, noclegi, dodatkowe dni prób i wszelkie życzenia specjalne, na przykład konkretny strój lub kostium sceniczny.

Tym samym inną stawkę zapłacimy za osobę początkującą, nierozpoznawalną medialnie, która ma poprowadzić mały event przez trzy godziny w języku polskim, w swoim mieście zamieszkania, bez żadnych dodatkowych wymogów ze strony organizatora, a inną za krajową gwiazdę z dużym dorobkiem na powszechnie promowanym, transmitowanym w telewizji wydarzeniu. Ta różnica może wynosić nawet 500 zł versus 35 000 zł, a przecież pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami jest bogata skala przeróżnych eventów i wymagań.

Można w ramach widełek przyjąć, że dość doświadczony konferansjer, prowadzący wiele eventów, zwłaszcza cyklicznych – a zatem cieszący się renomą i zaufaniem klientów – za kilkugodzinne prowadzenie zainkasuje stawkę pomiędzy 2000 a 8000 zł. Czy to dużo? W ujęciu średnich zarobków krajowych – na pewno, ale w ujęciu stawek scenicznych już nie. Ile zatem powinien kosztować dobry konferansjer?

 

Ceremonia otwarcia Majaland Kownaty

 

Składowe ceny usługi konferansjerskiej

Wbrew pozorom to nie sama cena jest najważniejsza, a stosunek ceny do jakości usługi i tego, co  chcemy osiągnąć zatrudniając daną osobę do poprowadzenia eventu. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą zawęzić grono potencjalnych konferansjerów:

– jak prestiżowy jest nasz event? Czy jakiekolwiek wpadki konferansjera lub słaba jakość jego pracy mogą zrujnować wizerunek klienta?

– jak specjalistyczne jest dane wydarzenie? Czy konferansjer musi dysponować dodatkową wiedzą lub doświadczeniem z konkretnej tematyki, względnie odpowiednią rozpoznawalnością w danej branży?

– jaka będzie rola konferansjera? Czy jego twarz ma być reklamą, przyciągającą dodatkowych uczestników lub kupujących bilet wstępu, czy liczy się wyłącznie jego doświadczenie zawodowe i umiejętność zarządzania sceną?

– w jakich językach powinna być prowadzona scena? Czy konferansjer musi znać języki obce, a jeśli tak, to jak płynnie?

– jakie będą zadania powierzone konferansjerowi? Czy ma poprowadzić całość wydarzenia w klasyczny sposób, czy też dochodzą do tego zadania moderatorskie, dziennikarskie, translatorskie, stand-upowe, aktorskie, animatorskie, wokalne?

– czy pojawiają się jakiekolwiek dodatkowe wymogi? Przykładowo: czy event będzie transmitowany na żywo i konferansjer powinien umieć współpracować z kamerą, reżyserem i realizatorem?

 

Doświadczenie, wiedzę, umiejętności i obycie sceniczne zdobywa się latami, płynność w odpowiednich językach – w tym w ojczystym, o czym zapomina wiele osób – też nie pojawia się z dnia na dzień. Dlatego wycenę usługi konferansjerskiej należy postrzegać jako sumę wszystkich przygotowań, jakie poprzedziły wyjście na scenę, a nie koszt „roboczogodziny” spędzonej przy danym evencie.

 

Dobry konferansjer, czyli „Konferansjerskie ABC” okiem praktyka

 

Ile kosztuje jakość?

A teraz postaw sobie pytanie: czy wolisz zatrudnić do istotnego eventu kogoś, kto wyceni swoje usługi na 1000 zł z dojazdem na drugi koniec Polski, poprowadzi całość łamaną angielszczyzną, myląc nazwiska wrażliwych na tym punkcie gości i zupełnie straci głowę, gdy cokolwiek na scenie pójdzie nie tak, doprowadzając do chaosu? Czy może wolisz, żeby nad sceną czuwała osoba, która poprowadziła już dziesiątki czy setki wydarzeń, ratowała wiele sytuacji podbramkowych tak, że publiczność nawet się nie zorientowała, włada językiem obcym na tyle płynnie, że może przetłumaczyć przemówienie prezesa na scenie i dba o każdy szczegół scenariusza, jakby to był jej własny event, wyceniając jednocześnie swoje usługi trzy- lub czterokrotnie drożej od poprzednika?

Jakość ma swoją cenę, czego najczęściej doświadczyć można w wersji „mądry Polak po szkodzie”, a źle dobrany konferansjer może zrujnować wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia, które kosztuje niemało, a już zupełnie bezcenne bywa z punktu widzenia renomy danej marki.

Cena, rzecz jasna, nie jest wyłącznym gwarantem jakości, dlatego tak ważne jest sprawdzenie portfolio dotychczasowych realizacji i projektów, obejrzenie nagrań z poprowadzonych eventów czy nawet telefoniczne przetestowanie języka, którego znajomością szczyci się dany konferansjer. Jakości nie zapewni też samo w sobie słynne nazwisko, bo często cena znanej twarzy odzwierciedla wartość marketingowo-reklamową, a nie doświadczenie w prowadzeniu eventów. Dlatego tak ważna jest analiza potrzeb danego wydarzenia i określenie priorytetów w doborze konferansjera, które pozwolą zdecydować, czy szukamy kogoś w przedziale kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

 

Pełna lista realizacji konferansjerskich

 

Konferansjer w barterze?

Czasami pojawiają się pomysły zatrudnienia konferansjera w barterze lub całkowicie nieodpłatnie. Trzeba pamiętać, że dla profesjonalnego prowadzącego konferansjerka jest zawodem, a nie hobby, dlatego wynagrodzenie nie jest fanaberią, ale zapłatą za wykonaną usługę o konkretnej cenie. Barter tym samym musi mieć odpowiednią wartość rynkową, a darmowe prowadzenie wydarzeń zarezerwowane jest głównie dla imprez charytatywnych lub inicjatyw oddolnych, hobbistycznych, studenckich itp. Profesjonalny konferansjer nie pracuje „za wpis do CV” – chyba że ten wpis może zmienić jego karierę o 180 stopni. I, wbrew pomysłom niektórych, 50. urodziny szefa „PPHU Januszex” tym wymarzonym wpisem bynajmniej nie są ?

 

Warszawa Business Run 2018

 

 

Anna Butrym – jest konferansjerką, która nie boi się żadnych wyzwań, a praca z publicznością to jej żywioł. Na scenie pojawia się właściwie od zawsze, i to w niejednej roli: skrzypaczki, tłumaczki, trenerki biznesu, animatorki, konferansjerki i moderatorki wydarzeń. Z chęcią prowadzi eventy dwujęzycznie – płynnie posługuje się językiem angielskim i węgierskim.
Świetnie odnajduje się w prowadzeniu zarówno gal, konferencji, imprez kulturalnych, spotkań firmowych, jak i wieczorów autorskich, koncertów, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń sportowych czy konferencji prasowych. Prowadzi także autorskie szkolenia z wystąpień publicznych, a w swoim portfolio ma również epizody telewizyjne i reklamowe oraz medialną reprezentację instytucji kulturalnej. Swobodnie czuje się nie tylko na scenie, ale także w studio radiowym i przed kamerą.
Klienci doceniają przede wszystkim jej energię, uśmiech, staranne przygotowanie, płynność we wszystkich językach i umiejętność dostosowania stylu prowadzenia do każdego rodzaju wydarzenia. Jej dumą zawodową jest fakt, że każdy event udało się jej zrealizować ze stuprocentową satysfakcją zleceniodawców, którzy chętnie polecają ją do kolejnych projektów i nawiązują dłuższą współpracę. 

 

Tagi: konferansjer, konferansjerka, prowadzący, prowadząca, moderator, moderatorka, MC, host, prezenter, prezenterka, animator, animatorka, prowadzenie eventu, prowadzenie imprezy, prowadzenie konferencji, prowadzenie gali, event, impreza, konferencja, gala, panel, wywiad, moderowanie panelu, prowadzenie wywiadu, konferansjer angielski, konferansjerka angielski, konferansjer węgierski, konferansjerka węgierski, konferansjer dwujęzyczny, konferansjerka dwujęzyczna, konferansjer warszawa