Izba Pamięci w Balatonboglár


Oto apel w sprawie utworzenia Izby Pamięci w Balatonboglár – warto przeczytać, a nuż ktoś z Was będzie w stanie wesprzeć eksponatami to ciekawe i ważne przedsięwzięcie?

Szanowni Państwo!

Ambasada Polska w Budapeszcie sponsoruje wielki projekt, który zamierzamy zrealizować w Balatonboglár. Powstał pomysł, by w tym przepięknym miasteczku nad Balatonem utworzyć w miejscowym muzeum Izbę Pamięci. Właśnie w Balatonboglár podczas II Wojny Światowej przebywało i uczyło się w Polskim Gimnazjum i Liceum wielu młodych Polaków. Zależy nam na tym, żeby pamięci o nich nie zatarł czas. Burmistrz Balatonboglar Pan Imre Mészáros zwrócił się do mnie, bym zajął się poszukiwaniem eksponatów i utworzył Izbę Pamięci. Z radością na tę propozycję przystałem.

Oto ustalenia poczynione podczas pierwszego spotkania:

• wystawa będzie miała charakter stały i zostanie zlokalizowana w jednej z najładniejszych
sal Domu Fischlów,
• gabloty i napisy zaprojektują pracownicy Wojewódzkiego Muzeum w Kaposvár,
• dokonaliśmy przeglądu zdjęć ( tych jest sporo ) i dokumentów, które można wyeksponować
na ścianach,
• stwierdziliśmy całkowity brak eksponatów, które można by zaprezentować w gablotach,
• wobec powyższego postanowiliśmy rozpocząć poszukiwania takich eksponatów.

Dlatego zwracam się z ogromną prośbą do byłych Boglarczyków o wypożyczenie pamiątek do nowego muzeum w Balatonboglar. Mogą to być zeszyty i podręczniki, gazety oraz różne przedmioty z okresu działania Polskiego Gimnazjum i Liceum.
Również zwracam się do tych wszystkich, którzy znają osoby lub w rodzinie mają krewnych, którzy w czasie wojny przebywali na Węgrzech, z prośbą o dostarczanie im niniejszej odezwy.
Eksponaty możemy wziąć w depozyt na rok, dwa lub pięć lat. Jednocześnie deklarujemy, iż umieścimy informację o właścicielach poszczególnych przedmiotów.

Otwarcie Izby Pamięci zaplanowaliśmy na wrzesień 2012 roku. Zależy nam, by była to wystawa okazała, godna idei oraz obrazująca wielowiekową przyjaźń łączącą naród polski i naród węgierski.

Keszthely – Balatonboglár, 15 czerwca 2012 r.

Géza Cséby

  • H-8360 Keszthely, Kastély u. 18.
  • Tel.: 00 36 83 311-553
  • Mobil: 00 36 30 956-4499
  • E-mail: cseby@keszthelynet.h

[za: https://www.facebook.com/hunginst]