Języki obce a zdrowie


O tym, jak znajomość języków obcych wpływa na zdrowie, czy dzieci z rodzin mieszanych językowo zaczynają mówić później, czy istnieje granica wiekowa, poza którą nie warto już męczyć się nauką i jak wychować wielojęzyczne dziecko poczytacie w artykule Polityki „Ucz się języków, będziesz zdrowszy: Do you sprechen po ruski?

Biegła znajomość języków obcych poprawia nie tylko nasze perspektywy zawodowe, ale i funkcjonowanie naszego mózgu – opóźnia rozwój choroby Alzheimera, sprawia, że stajemy się bardziej kreatywni.

Zdaniem prof. Bialystok, konieczność ciągłego wyboru pomiędzy dwoma systemami lingwistycznymi powoduje, iż osoby dwujęzyczne mają bardziej wyćwiczony płat czołowy mózgu i sprawniej niż inni radzą sobie w sytuacjach, kiedy muszą szybko wybierać pomiędzy sprzecznymi informacjami – reagują szybciej i precyzyjniej. Znajomość dwóch języków pomaga też w nauce kolejnego.
.
Biegła znajomość języków i ćwiczenie mózgu, które ona zapewnia, pomagają również w podeszłym wieku. Prof. Bialystok na podstawie przebiegu demencji u 184 pacjentów udowodniła, że osoby dwujęzyczne wykazują pierwsze objawy tej choroby średnio w wieku 75,5 lat, a jednojęzyczne ponad cztery lata wcześniej. Również choroba Alzheimera ujawnia się u wielojęzycznych 4–5 lat później. – Wprawdzie znajomość języków nikogo nie uchroni od tej choroby, ale na razie nie ma leków, które byłyby równie skuteczne w jej opóźnianiu jak wielojęzyczność.
.