Jak pięknie jest być Cyganem


8 maja 2012 o godzinie 18.00 w Węgierskim Instytucie Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Jak pięknie jest być Cyganem autorstwa Tamása Schilda. Wystawę otworzy Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

W wieku pięćdziesięciu lat, pod wpływem wewnętrznego impulsu zaczął samodzielnie zgłębiać tajniki fotografii. Już w 2008 r. pierwszy raz wziął udział w konkursie Fotografii Prasowej i pracą pt. „Hommage á Van Gogh” zdobył pierwszą nagrodę w kategorii sztuka.
Swoje zainteresowania zwrócił w kierunku obrazowania człowieka, jego natury. Fotografuje najczęściej osoby żyjące w głębokiej biedzie, ale nie są to prace typu socjograficznego. Nie pragnie formułować krytyki społecznej, nie daje odpowiedzi i nie feruje wyroków. Ciekawi go pojedynczy człowiek. Pytająco i z zaciekawieniem patrzy w oczy fotografowanych osób, a oni z podobną szczerością odwzajemniają mu spojrzenie. Powstająca przez cztery lata seria przedstawiająca Romów żyjących na Węgrzech również nie jest reportażem.
Główne cechy jego świata fotografii to: poczucie wspólnoty, samotność, ufność, zażyłość, ludzka ułomność, wrażliwość, godność oraz przemijanie.
W 2010 roku serią „Jakże piękne być Cyganem” w kategorii portretów nagrodzony został na największym węgierskim konkursie fotografii.
Członek Węgierskiego Związku Artystów Fotografików, Getty Images Contributor.

Jego fotografie wystawiane były w Węgierskim Muzeum Narodowym i National Geographic oraz Covent Garden w Brukseli.

Samodzielne wystawy:

  • Hotel Hilton, Bruksela, na otwarcie węgierskiej prezydencji w UE (I-III 2011)
  • Parlament Europejski, Bruksela, maj 2011
  • Komisja Europejska, VI-VII 2011
  • Centrum konferencyjne Jean Monet, Luxemburg, VII-IX 2011
  • W ramach Miesiąca Fotografii Europejskiej (European Month of Photography), z rekomendacji Christopher Steele Perkins (Magnum Photos), jego zdjęcia zostaną wystawione w Bratysławie

 

[za: https://www.facebook.com/hunginst]