Jeden ze współorganizatorów – Węgierski Instytut Kultury – zaprasza na przegląd filmowy, konferecję naukową i wystawę pt. Komunizm – La Belle Époque…:.
04 października 2012 r. godz.10:00 – 22:00
PRZEGLĄD FILMOWY
Całodzienny maraton filmowy z siedmiu postkomunistycznych krajów oferuje filmy dokumentalne, fabularne, seriale wyświetlane w latach ’70 i przedstawienia teatralne. Przegląd filmów jest częścią trzydniowej kulturalno-historycznego wydarzenia, organizowanego w dniach od 4 do 6 października 2012 przez Instytuty kultury we współpracy z IPN. Maraton filmowy ma pokazać, że w drugiej połowie XX wieku, mimo czujnego oka kontroli i cenzury, powstawały ciekawe dzieła filmowe, a we wszystkich tzw. dozwolonych filmach kryły się ideologizacja, manipulacja i mistyfikacja.
Program:
10.00 – Uroczyste rozpoczęcia trzydniowego wydarzenia: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasz Kamiński
Czeskie filmy
10.10-10.20 Wprowadzenie – dr. Petr Blažek
10.20-10.30 „Kronika filmowa: 8 marca 1978″ – kronika filmowa, którą przygotowała Czeska Telewizja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i 30 rocznicy „Zwycięskiego lutego”. Ten krótki film przedstawia rolę i miejsce kobiet w społeczeństwie socjalistycznym w latach 1948-1978 i jest cennym świadectwem tego, jak reżim za pośrednictwem propagandy pokazywał skrzywiony obraz rzeczywistości i manipulował faktami
10.30-11.45 Serial „30 przypadków majora Zemana, odcinek 29 pt. Mimikry”– telewizyjny serial reż. Jiřího Sequense – W 29 odcinku zatytułowanym „Mimikry” studentka umiera z powodu przedawkowania narkotyków. Za winowajców uznani są członkowie zespołu bigbitowego Mimikry. Oni chcą uciec za granicę samolotem, prowadzonym przez jednego z nich po zabiciu pilota. Jednym ze źródeł inspiracji dla tego odcinka był incydent z roku 1972, gdy grupa młodych ludzi porwała do Niemiec samolot, przy czym szef grupy Lubomír Adamica zastrzelił pilota Jána Mičicu (Adamica powiesił się w niemieckim więzieniu, pozostałym złodziejom w roku 1990 Václav Havel udzielił amnestii). Z pewnością twórcy serialu wykorzystali przykład „gangu Adamica”, by zwrócić uwagę na działalność przedstawicieli kultury alternatywnej, z grupą Plastic People na czele.
Słowackie filmy
12.00-12.10 Wprowadzenie – dr. Patrycjusz Pająk
12.10-13.40 „Zbuduj dom i zasadź drzewo” – film reż. Juraje Jakubiska z roku 1979 przedstawia życie „przedsiębiorczego” człowieka, który przyjeżdża do zapadłej wsi na wschodniej Słowacji, aby tam założyć rodzinę. Jest gotów zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel: kłamie, kradnie oszukuje swoich znajomych. To tylko kwestia czasu, kiedy los mu się za to odpłaci.
Węgierskie filmy
15.00-15.10 Wprowadzenie – dr. János Tischler
15.10-16.50 „Świecący kamień” – Kultowa satyra reżysera Gyuly Gazdaga z lat 70 opowiada o czwórce uczniów szkoły średniej na młodzieżowym obozie, na którym czeka ich wojskowa musztra, lekcje patetycznego patriotyzmu, ideologicznej indoktrynacji i niekończąca się lista zakazów i nakazów. Produkcja, która miała być w założeniu młodzieżowym filmem, stała się manifestem politycznym i wywołała skandal.
Bułgarskie filmy
17.10 – 18.40 „Ogrzewanie” – film reż. Wladimira Janczewa opowiada o wysiłkach mieszkańców pewnego domu w metropolii próbujących zorganizować sobie centralne ogrzewanie. Po zniknięciu rzemieślników, którzy pozostawili po sobie sporo rozbitych ścian i podłóg dowiadujemy się, że pracownicy trafiają do więzienia. Aby kontynuować pracę, dogadują się z najemcami i dyrektorem więzienia, że w ciągu dnia będą pracować, a w tym czasie na ich miejscu w więzieniu będą siedzieć… najemnicy.
Polskie filmy
18.50-19.00 Wprowadzenie – prof. Jerzy Eisler
19.00-19.10 „Polska kronika filmowa” – wydanie specjalne z okazji 30 rocznicy PLR z lipca 1974
19.10-19.55 Serial „Czterdziestolatek”, odcinek czwarty pt.: „Portret, czyli jak być kochanym” – Pewnego dnia na plac budowy głównej warszawskiej ulicy ma przyjść fotoreporter. Wszyscy przygotowują się na jego przyjście, a najbardziej inżynier Karwowski. Publikacja artykułu i fotografii w gazecie ma ogromne skutki – od zawiści sąsiadów, przez zazdrość, prośby o pomoc, aż po zemstę nauczyciela na synu inżyniera.
Rumuńskie filmy
20.20-21.50 „2050″ – Zapis filmowy przedstawienia teatralnego z okazji 2050 rocznicy powstania Rumunii, powstała w roku 1980 na Stadionie Narodowym w Bukareszcie. Obejmuje wszystkie rumuńskie zawiłości rumuńskiej historii, obecni są oczywiście i Ceausescu, jego żona oraz cała polityczna nomenklatura. Ogrom tego typu przedstawień sprawiał, że Ceausescu czuł się wielki, twórczy i oczywiście – niezastąpiony.
.
05 października 2012 r. godz. 09:30 – 21:00
KONFERENCJA NAUKOWA
W trakcie Międzynarodowej konferencji naukowej historyków z 6 krajów, organizowanej przez IPN we współpracy z warszawskimi instytutami kultury krajów postkomunistycznych (Bułgarskim, Czeskim Centrum, Rumuńskim, Słowackim i Węgierskim), zostaną zaprezentowane referaty na tematy normalizacji, kryzysu żywnościowego, wpływów Moskwy na lokalną politykę, ale także codziennych problemów obywateli bloku wschodniego w 2 połowie XX wieku.
Program Konferencji
9.30-10.00 – Rozpoczęcie konferencji, oficjalne otwarcie: prezes IPN Łukasz Kamiński
10.00-12.00 – Sesja I
Prowadzący: dr Andrzej Zawistowski
Dr Petr Blažek (Republika Czeska) – Odwiedziny genseka w okupowanej guberni. Leonid Iljicz Breżniew w Czechosłowacji
Michaela Huttmanova (Słowacja) – Kontrolowane działania normalizacyjne na Słowacji na początku lat 70.
Dr Marcin Zaremba (Polska) – „Kryzys bigosu”. Pogarszanie się warunków życia w II połowie lat 70.
Dr Sándor Horváth (Węgry) – Codzienność miasta socjalistycznego na Węgrzech
Dyskusja
12.30-14.10 – Sesja II
Prowadzący: dr Władysław Bułhak
Dr Eszter Zsófia Tóth (Węgry) – „Moja praca, moja rodzina, mój samochód”. Życie kobiet pracujących w epoce socjalistycznej na Węgrzech
Dr. György Majtényi (Węgry) – „Socjalistyczny luksus”. Styl życia elit władzy w okresie Janosa Kadara
Martin Juřica (Republika Czeska) – Handel wewnętrzny i zaopatrzenie ludności w Ostrawie w latach 70. XX wieku
Dyskusja
16.00-17.30 – Sesja III
Prowadzący: dr Paweł Sasanka
Dr Juraj Marusiak (Słowacja) – Mniejszość węgierska a społeczność słowacka w latach 70.
Dr Paweł Sowiński (Polska) – Turystyka w PRL
Przemysław Gasztold-Seń (Polska) – „Orientalne saksy”. Zorganizowane wyjazdy Polaków na kontrakty do Afryki i państw arabskich w latach 70.
Dyskusja
17. 50-19.00 – Sesja IV
Prowadzący: dr Krzysztof Persak
Dr Marina Zavacka (Słowacja) – „Widziałeś to źle”. Rocznice 1968 roku i kampania prasowa modyfikująca pamięć skierowana do młodego pokolenia w Czechosłowacji w latach 70.
Angelo Mitchievici (Rumunia) – Miłość, praca, rozrywka i propaganda w kinie rumuńskim w latach 80.
Dyskusja
.
06 października 2012 r. godz. 12:00
Otwarcie wystawy plenerowej
Wystawa historyczno-edukacyjna, która powstała z oryginalnych zdjęć z 6 postkomunistycznych krajów, odzwierciedla życie codzienne ludzi w krajach byłego bloku wschodniego w latach 70. XX wieku. W parku przy Krakowskim Przedmieściu można ją oglądać do 20 listopada 2012.
Wystawa fotografii „La Belle epoque…” jest ukoronowaniem 3 dniowego bloku imprez, skierowanych głównie do młodego pokolenia, któremu za pośrednictwem źródeł historycznych (fotografie, dokumenty filmowe i międzynarodowa monografia naukowa historyków) umożliwi głębsze spotkanie z życiem codziennym w czasach socjalizmu.
Wystawa powstała we współpracy IPN z warszawskimi instytutami kultury krajów postkomunistycznych (Bułgarskim, Czeskim Centrum, Rumuńskim, Słowackim i Węgierskim). Tematy ujęte na oryginalnych fotografiach są podzielone na 5 bloków – każdy zawiera łącznie 4 panele. Na tych 20 panelach można obejrzeć życie zwykłych obywateli i mocnych w poszczególnych krajach Układu Warszawskiego. Zdjęcia pokazują obchody świąt socjalistycznych, codzienną propagandę, spotkania i zjazdy partii, oddają warunki życia w pracy, szkole czy na wsiach, dokumentują warunki mieszkaniowe, ówczesną ofertę sklepów i domów mody, sposoby spędzania czasu wolnego, zabawę i kulturę oficjalną, pokazują także codzienność ukrytą: życie religijne, działalność opozycyjną, pracę aparatu represji, życie w więzieniu czy kulturę nieoficjalną.
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, które odbędzie się 6 października 2012 o godzinie 12:00 w parku przy Krakowskim Przedmieściu przed Domem Spotkań z Historią, gdzie będzie dostępna do 6 listopada 2012.
.
[za: http://varso.balassiintezet.hu/index.php/pl/home-pl/7-slideshow/267-la-belle-epoque]