Konferansjer sprawia, że to inni błyszczą na scenie


 

Wspominałam już o tym, że prowadzący nie jest główną gwiazdą wydarzenia. To prawda, jednak dobry konferansjer potrafi nie tylko sam pozostać w cieniu, ale wręcz sprawić, że to inni będą błyszczeć na scenie. Jak może to osiągnąć?

Przede wszystkim prowadzący wie, kiedy powinien zejść z pierwszego planu, by oddać główne miejsce na scenie tym, którzy są rzeczywistymi bohaterami danego wydarzenia. Środek sceny to miejsce zarezerwowane dla gospodarzy i  gości, a zdjęcia grupowe robione są dla uwiecznienia ważnych chwil, a nie łechtania ego konferansjera (choć zdarza się, że zleceniodawcy bardzo nalegają, by i prowadzący zapozował w kadrze).

 

 

Jednak dobry konferansjer stara się również wspierać inne osoby, pojawiające się na scenie, zwłaszcza gdy nie robią tego zawodowo. Pomaga tu znajomość scenariusza i czujność – prowadzący widzi, kiedy coś zaczyna toczyć się nie po myśli organizatorów, wychwytuje pierwsze oznaki nadciągającej wpadki lub z miejsca ratuje sytuacje podbramkowe. To mogą być zarówno małe potknięcia, kiedy szybka i niezauważalna wręcz interwencja moderatora zapobiega dalszym komplikacjom,  jak i duże tarapaty, kiedy refleks konferansjera ratuje konstrukcję ramową całego wydarzenia i wizerunek osoby stojącej na scenie.

Czasem wystarczy, że czujny prowadzący rozładuje drobne napięcie, poratuje słowem (po polsku czy angielsku), którego mówca gorączkowo szuka, albo wyprostuje czyjąś zaplątaną myśl w ramach swojego podsumowania danej części programu. Czasem konferansjer pomoże, gdy w razie wpadki weźmie winę na siebie, a czasem jego pomoc będzie polegać na szybkiej reakcji w przypadku problemów technicznych czy komplikującej się choreografii na scenie.

 

Jeden z moich dobrych znajomych, ceniony konferansjer, zapadł w pamięć pewnej ekipie technicznej sposobem, w jaki uratował anglojęzyczną prezentację pewnego młodego przedsiębiorcy, który ze stresu zaciął się na scenie – konferansjer po prostu podszedł i położył mu w geście wsparcia dłoń na ramieniu, co zadziałało jak magiczny przycisk, wyzwalający w mówcy dość pewności siebie, by dokończyć swój pitch.

 

Ta pomoc w jak najlepszym zaprezentowaniu się gospodarzy i gości wydarzenia czasem zaczyna się już przed wydarzeniem i za sceną. Dzielenie się swoim doświadczeniem czy pomoc zestresowanym mówcom – każde wsparcie jest cenne. Sama często wspieram uczestników wydarzenia choćby łatwymi do natychmiastowego wprowadzenia radami w zakresie wystąpień publicznych, drobnymi trikami czy nawet chwilą swobodnej rozmowy, dzięki której rozluźniają się i zapominają o tremie. To procentuje – zarówno jeśli chodzi o zadowolenie zleceniodawcy, jak i gładsze prowadzenie sceny przez konferansjera.

 

Szkolenie z wystąpień publicznych, PARP Summer Camp 2017

Szkolenie z wystąpień publicznych, PARP Summer Camp 2017

 

 
Anna Butrym – jest konferansjerką, która nie boi się żadnych wyzwań, a praca z publicznością to jej żywioł. Na scenie pojawia się właściwie od zawsze, i to w niejednej roli: skrzypaczki, tłumaczki, trenerki biznesu, animatorki, konferansjerki i moderatorki wydarzeń. Z chęcią prowadzi eventy dwujęzycznie – płynnie posługuje się językiem angielskim i węgierskim.
Świetnie odnajduje się w prowadzeniu zarówno gal, konferencji, imprez kulturalnych, spotkań firmowych, jak i wieczorów autorskich, koncertów, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń sportowych czy konferencji prasowych. Prowadzi także autorskie szkolenia z wystąpień publicznych, a w swoim portfolio ma również epizody telewizyjne i reklamowe oraz medialną reprezentację instytucji kulturalnej. Swobodnie czuje się nie tylko na scenie, ale także w studio radiowym i przed kamerą.
Klienci doceniają przede wszystkim jej energię, uśmiech, staranne przygotowanie, płynność we wszystkich językach i umiejętność dostosowania stylu prowadzenia do każdego rodzaju wydarzenia. Jej dumą zawodową jest fakt, że każdy event udało się jej zrealizować ze stuprocentową satysfakcją zleceniodawców, którzy chętnie polecają ją do kolejnych projektów i nawiązują dłuższą współpracę. 

 

Tagi: konferansjer, konferansjerka, prowadzący, prowadząca, moderator, moderatorka, MC, host, prezenter, prezenterka, animator, animatorka, prowadzenie eventu, prowadzenie imprezy, prowadzenie konferencji, prowadzenie gali, event, impreza, konferencja, gala, panel, wywiad, moderowanie panelu, prowadzenie wywiadu, konferansjer angielski, konferansjerka angielski, konferansjer węgierski, konferansjerka węgierski, konferansjer dwujęzyczny, konferansjerka dwujęzyczna