Lider jak Orbán?


Okres jesienno-zimowy obfituje w zaproszenia na wydarzenia związane z Węgrami:

Wydawnictwo Demart SA oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na dyskusję panelową na temat: „Tusk, Kaczyński czy Orban? Jaki lider?”, która będzie miała miejsce 3 grudnia 2012 r. o godz. 18.00 w siedzibie Traffic Club SA przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.

Tematem dyskusji będzie rola lidera w dzisiejszej polityce, porównana zostanie polska oraz węgierska polityka wewnętrzna i zagraniczna w kontekście historycznych przemian i dążeń do odzyskania wolności. Te oraz osobiste wątki podjął Igor Jankę w książce o premierze Węgier pt. „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie”, ukazując go nie tylko jako ważnego gracza na arenie polityki, ale też jako zwyczajnego człowieka.

W dyskusji udział wezmą: Adam Bodnar – wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Igor Jankę – autor, Krzysztof Kwiatkowski – poseł, byty minister sprawiedliwości, Bronisław Wildstein – pisarz, publicysta. Rozmowę poprowadzi Czesław Bielecki – architekt, publicysta.

.

.

Książka o Viktorze Orbánie to opowieść o przywódcy politycznym, który w ostatnich latach wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia o węgierskim polityku, łącząca wątki osobiste z tłem historycznym czasów komunizmu i demokracji. Węgierski premier pojawia się na jej stronach z jednej strony jako polityk wyrazisty, według niektórych wręcz autorytarny, z żelazną konsekwencją realizujący politykę, a z drugiej jako zwyczajny człowiek, mający czas dla swojej rodziny i na inne pasje niż polityka. Książka ta jest nie tylko zbiorem suchych faktów, ale jest również próbą nakreślenia wiarygodnego, ale zarazem bardzo osobistego portretu  węgierskiego premiera.