Márai w reżyserii Englerta w Teatrze Telewizji


Już 1 grudnia o godz. 20:25 w  Teatrze Telewizji (TVP1) „Przygoda” Sándora Máraiego w reżyserii Jana Englerta. Autorką przekładu jest Irena Makarewicz. Jak zachęca TVP: „To sztuka cenionego węgierskiego pisarza, autora licznych powieści, esejów, felietonów, sztuk teatralnych i utworów poetyckich oraz pisanego przez wiele lat Dziennika. Bohaterowie Przygody zmuszeni są do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów, co stwarza niezwykle silne napięcie dramaturgiczne, a całości nadaje wymiar nieomal tragedii greckiej. To opowieść o miłości i odpowiedzialności za miłość – niezwykle przejmujący spektakl z prawdziwie wybitną kreacją Jana Englerta i świetnymi rolami partnerujących mu aktorów.” Warto zobaczyć zarówno ze względu na wybitnego pisarza, świetną tłumaczkę, jak i wspaniałą obsadę – nie przegapcie!

Przygoda Sandor Marai Teatr Telewizji TVP fot TVP SA

„Sztuka Máraiego opisuje skomplikowany wielokąt miłosny. Skrywane tajemnice i zaskakujące odkrycia burzą porządek dnia, który miał być zawodowym i prywatnym triumfem uznanego lekarza, profesora Kadara. Dowiaduje się on, że ukochana żona zamierza opuścić go z innym mężczyzną, którym na dodatek okazuje się być zaufany asystent. Podczas ostatecznej rozmowy z małżonką Kadar nieoczekiwanie diagnozuje u niej nieuleczalną chorobę. Czuje się podwójnie przegrany: jako oszukany i porzucony mąż oraz jako lekarz, który nie może pomóc ukochanej kobiecie. Chce jednak, aby nieświadoma wyroku kobieta mogła przez ostatnie miesiące życia cieszyć się miłością. Zobowiązuje więc swego rywala do spełnienia warunków, dzięki którym będzie to możliwe.  To opowieść o miłości i odpowiedzialności za nią. Bohaterowie uwikłani w plątaninę uczuć poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o granice powołania zawodowego i oddania innemu człowiekowi. Są zmuszeni do podjęcia życiowych decyzji i dokonania ostatecznych wyborów, co stwarza niezwykle silne napięcie dramaturgiczne, a całości nadaje wymiar nieomal tragedii greckiej.

Spektakl związany jest z ważnymi jubileuszami, które w tym roku obchodzi Jan Englert – 50. lecie pracy na scenie oraz 50. lecie pracy w Teatrze TV.”

[cytat za: teatrtelewizji.tvp.pl i www.teatrtelewizji.tvp.pl]