Matyó na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich


W dniach 23-30 sierpnia  odbędzie się w Zakopanem  45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Wśród zespołów z całego świata nie zabraknie reprezentantów Węgier:

WĘGRY, ZESPÓŁ TAŃCA FOLKLORYSTYCZNEGO „MATYÓ”

.
Grupa „Matyó” powstała w 1947 r. w węgierskim mieście Mezőkövesd, ale jej początki sięgają lat 1930. Nazwa zespołu nawiązuje do regionu Matyó, położonego w północnej części kraju.

Członkowie zespołu – młodzież z okolic miasta – za cel stawiają sobie zachowanie bogatego folkloru węgierskiej wsi, dbają o autentyczne stroje i odtwarzanie tradycyjnej muzyki oraz tańców. W regionie Matyó, w którym najwyższym szczytem jest Istállóskő (959 m n.p.m.),znajdują się duże osiedla: Mezőkövesd, Tard oraz Szentistván, nazywane często łącznie Mátyásföld. Jest on rozpoznawalny na całych Węgrzech, głównie ze względu na swój oryginalny folklor oraz strój ludowy, uformowany w połowie XIX w., a także ze względu na gorące źródła i status uzdrowiska.
.
Repertuar grupy, przygotwany na występ podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, poświęcony jest… śmierci, jej nieodłączności od ludzkiego życia i tajemnicy, której ludzie w różnych miejscach na ziemi i w różnych kulturach poświęcają jednakową uwagę i opatrują podobną trwogą.
.

Wiecej o samym festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy, a artykuł o Mátyóföld znajdziecie tutaj.

.