Mniejszości narodowe w Europie Środkowej – wczoraj, dziś, jutro


Już dzisiaj, 7 kwietnia 2011 o godzinie 15.00 rozpocznie się Międzynarodowa konferencja “Mniejszości narodowe w Europie Środkowej – wczoraj, dziś, jutro” na Uniwersytecie Warszawskim. Tak na to spotkanie zapraszają organizatorzy:

„Rumuński Instytut Kultury, Węgierski Instytut Kultury, Słowacki Instytut Kultury i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na spotkanie historyków rumuńskich, słowackich i węgierskich pt. Mniejszości narodowe w Europie Środkowej – wczoraj, dzisiaj, jutro. Od Monarchii Austro-Węgierskiej do Unii Europejskiej.

W wydarzeniu udział wezmą: dr Ioan Balog z Instytutu Historii “George Bariţiu” Rumuńskiej Akademii Nauk, dr Gábor Lagzi z Katedry Polonistyki Uniwersytetu w Debreczynie, dr Juraj Marusiak, z Instytutu Nauk Politycznych Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie. Spotkanie będzie moderował Marek Pernal, był ambasador RP w Czechach.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 7 kwietnia 2011 r., w godzinach 15.00-18.00 w Sali Balowej Pałacu Potockich-Tyszkiewiczów w Uniwersytecie Warszawskim. Tematy spotkania to: sytuacja Rumunów i Słowaków w Monarchii Austro-Węgierskiej i polityka rządu węgierskiego dotycząca mniejszości narodowych, los mniejszości narodowych w Rumunii, Czechosłowacji oraz na Węgrzech w latach 1945-1989, sposób zachowania tożsamości przez mniejszości narodowe teraz oraz w najbliższej przyszłości w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech.”

[za: http://www.icr.ro/warszawa/wydarzenia/miedzynarodowa-konferencja-mniejszosci-narodowe-w-europie-srodkowej-wczoraj-dzis-jutro-na-uniwersytecie-warszawskim.html oraz http://www.magyarintezet.hu/index2.jsp?HomeID=16&lang=POL&std_func=PRG&id=40105&high_art=false&page=2]

Konferencja będzie tłumaczona na język polski

Wstęp wolny

7 kwietnia 2011, czwartek 15:00 -18:00

Sala Balowa Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich

ul. Krakowskie Przedmieście 32

Warszawa