Najpiękniejsze zakątki Europy – Szentendre i Hollókő


Szentendre i Hollókő znalazły się wśród 80 najpiękniejszych małych miasteczek z całego świata wybranych przez Gianniego Biondillo i Paolo Paci do albumu „Najpiękniejsze zakątki świata” (wydawnictwo Arkady), który właśnie trafił do księgarń.

Szentendre:

Łagodny klimat, słońce, malownicza okolica i kolorowe domki przyciągają tu artystów od lat. Zwane jest nawet „naddunajskim Montmartre”. Można tu zobaczyć kilka kolekcji dzieł znanych węgierskich twórców. Bogata historia przejawia się wielokulturowymi zabytkami. Serbowie zostawili po sobie sobór ze wspaniałymi ikonami oraz cerkwie Pożarewacką i Preobrażenską. Pałac biskupi prezentuje bogate zbiory przedmiotów religijnych. Miasteczko leży zaledwie 20 km od Budapesztu, więc w sezonie bywa zatłoczone.

Autor: Ewa Serwicka http://www.dalekoniedaleko.pl
Autor: Ewa Serwicka http://www.dalekoniedaleko.pl

Hollókő:

W malutkiej miejscowości niedaleko granicy ze Słowacją prawie nic nie zmieniło się od założenia w XVIII w. Dopiero w 1959 r. doprowadzono tu prąd i wodę. Wzdłuż głównej ulicy Lajosa Kossutha stoją dwa rzędy glinianych domów ze ścianami pokrytymi białym tynkiem, z ceglastymi dachami i drewnianymi werandami. W kilku domkach mieszczą się małe muzea: w Falumuzeum pod nr 82 zobaczymy tradycyjne wnętrza, pod nr 80 – pocztę, a pod nr 94 – przędzalnię. Mieszkańcy Hollókő kultywują etnograficzne zwyczaje i tradycje, które najlepiej zobaczyć podczas świąt.

 

[tekst za: http://przewodnik.onet.pl/foto/najpiekniejsze-zakatki-europy,4411663,9518882,foto-male.html]