New wave photography – Węgrzy


W ramach wystawy New Wave Photography pod patronatem United Creativity, pokazywanej w Krakowie, będzie można obejrzeć prace dwóch węgierskich artystek:

New Wave Photography zorganizowana przez United Creativity to jedyna w tym rodzaju wystawa przedstawiająca wschodzące talenty współczesnej fotografii z regionu Europy Środkowo-wschodniej. Zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych prac z dziedziny fotografii kreatywnej. Węgry będą reprezentowane przez Violę Fatyol i Lili Zoe Ermezei, absolwentki wydziału Fotografii na Moholy-Nagy University of Art and Design.

Lili urodziła się w 1988 roku w Budapeszcie. Jej prace zostały pokazane na wielu indywidualnych i grupowych wystawach na Węgrzech, we Francji, w Niemczech, Luxemburgu i na Litwie. Mieszka i pracuje w Helsinkach i Budapeszcie. Jej seria Body borders to fotograficzny eksperyment, badanie relacji pomiędzy modelką a fotografem. Fotograf nie był obecny podczas sesji. Instrukcje były przekazywane drogą wirtualną przez Skype. „Staram się zrozumieć odczucia modelek i ich poczucie kobiecości. Interesuje mnie w jaki sposób zmienia się obraz ciała modelki podczas tego typu sesji w odróżnieniu do tradycyjnej sesji zdjęciowej.”

Viola żyje i pracuje w Budapeszcie. W ubiegłym roku ukończyła studia magisterskie na wydziale Fotografii na Moholy-Nagy University of Art and Design. Jej projekt Orando et laborando – Praying and working bazuje na jej osobistych wspomnieniach z uczęszczanego przez nią Reformed College w Debrecen. W swojej pracy przedstawiła w artystycznym świetle świat jej byłej szkoły.  „Zależało mi na wzniesieniu na piedestał wartości ‘alma mater’ i pokazaniu jak ważny wpływ może mieć wychowanie w religijnej szkole.”

Wystawa czynna od 13 stycznia do 4 lutego 2012, Pawilon Wyspiańskiego, Kraków. W lutym wystawa zostanie przeniesiona do Crypt Gallery w Londynie. Więcej informacji na: www.unitedcreativity.org