Papierosy trudniej dostępne na Węgrzech


Węgry zaostrzają politykę względem dostępności papierosów:

Węgierscy deputowani zatwierdzili 11 września nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wprowadzono koncesje, ograniczono punkty sprzedaży i zapowiedziano wysokie grzywny za sprzedaż bez zezwolenia.

Na terenie Węgier będzie jedynie 7000 sklepów z wyrobami tytoniowymi. Jeden punkt sprzedaży będzie przypadał na 2000 osób. W takim sklepie dopuszczalna będzie sprzedaż jedynie wyrobów tytoniowych.

Aby prowadzić sklep z produktami tytoniowymi trzeba będzie ubiegać się o koncesję. W tym celu we wszystkich miejscowościach na Węgrzech 15 listopada br. zostaną ogłoszone przetargi publiczne. Pierwszeństwo w uzyskaniu koncesji będą mieli inwalidzi i osoby bezrobotne.

Koncesja zostanie przydzielona na 20 lat i nie będzie jej można dziedziczyć.

W przypadku sprzedaży papierosów bez koncesji, poza zarejestrowanym punktem sprzedaży, grożą wysokie grzywny od 17 tysięcy euro do 1,7 mln euro.

Produkty tytoniowe będą nadal dostępne w sklepach wolnocłowych na węgierskich lotniskach.

Rząd uzasadnił konieczność przyjęcia nowelizacji potrzebą „ograniczenia dostępu do papierosów bez podwyżek cen i wyeliminowania nielegalnego handlu, który przynosi straty producentom i budżetowi państwa”. Każdego roku Węgrzy wydają na zakup wyrobów tytoniowych 2,2 mld euro. Rząd premiera Orbana chce, by wspomniany rynek kontrolowały „rodzinne przedsiębiorstwa”. Dlatego celem nowelizacji ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych jest nie tylko „ograniczenie sprzedaży papierosów nieletnim, ale i wsparcie lokalnych rynków pracy”.

Ustawę zatwierdziło 244 z 386 deputowanych. Jeśli podpisze ją prezydent,  wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 roku.

[za: http://biznes.onet.pl/wegry-papierosy-trudniej-dostepne,18512,5243841,news-detal]

.