Pierwszy medal Węgier w Londynie


Pierwszy medal na Igrzyskach 2012 zdobyła dla Węgier judoczka Éva Csernoviczki, był on jednak okupiony wcześniejszymi problemami podczas ćwierćfinału:
.
Podczas ćwierćfinału węgierska judoczka Eva Csernoviczki zemdlała. – Nie wiedziałam, że straciłam przytomność, myślałam, że sędzia przerwał walkę – powiedziała 26-letnia zawodniczka. Kilka godzin później wyszła na matę i zdobyła dla swojego kraju pierwszy medal olimpijski.
.

Walcząca w kategorii do 48 kilogramów Csernoviczki straciła przytomność po duszeniu w walce ćwierćfinałowej z reprezentantką Belgii – Charline van Snick. Węgierska judoczka upadła na matę i straciła przytomność. Służby medyczne szybko zareagowały i po chwili przywróciły Csernoviczki do pełni świadomości.

Po walce Węgierka przyznała, że nie była świadoma utraty przytomności. – Nie wiedziałam, że zemdlałam. Myślałam, że sędzia krzyknął „mate” (komenta oznaczająca koniec walki). Wstałam i chciałam walczyć dalej, ale powiedziano mi, że to już koniec – przyznała po zakończeniu turnieju, w którym ostatecznie (dzięki udziałowi w repasażach) zdołała zdobyć brązowy medal.

– Następne 30 minut było dla mnie bardzo ciężkie. Nie czułam się najlepiej, ale trener powiedział mi, żeby skupić się na następnej walce. Przed walką o brąz byłam już zrelaksowana – dodała.

Mimo porażki w ćwierćfinale Węgierka dostała szansę na awans do strefy medalowej w repasażach. W drodze po brąz pokonała najpierw Chinkę Wu Shugen, a w walce o medal poradziła sobie z numerem jeden światowych list – Japonką Tomoko Fukumi. – Wykonałam pracę taktyczną i pierwszy raz w życiu wygrałam z numer jeden. Wciąż nie mogę uwierzyć, że zdobyłam brązowy medal. Marzyłam o olimpijskim podium od dziecka – zakończyła Csernoviczki.

[za: http://www.sport.pl/londyn2012/1,127656,12212827,Londyn_2012__Judo__W_cwiercfinale_zemdlala__Potem.html]

.
Éva Csernoviczki
Urodzona: 16.10.1986
Dyscyplina: judo
Kategoria wagowa: 48 kg
Osiągnięcia: Olimpiada: 7. (2008) Mistrzostwa Świata: 3. (2011) Mistrzostwa Europy: 2. (2009, 2010, 2011), 3. (2008, 2012)