Polonia Nova


Jakiś czas temu (2002 r.) pojawiła się na Węgrzech,  a teraz także i w Internecie ciekawa inicjatywa pod nazwą Polonia Nova, o której sami twórcy piszą tak:

„Stowarzyszenie Kulturalne Użyteczności Publicznej Polonia Nova jest organizacją zrzeszającą osoby zainteresowane działalnością na rzecz promocji kultury i nauki polskiej na Węgrzech i w innych krajach Europy. Cele organizacji to promocja kultury i nauki polskiej, animacja ruchu kulturalnego polskiej mniejszości narodowej i emigracji polskiej, działanie na rzecz integracji polskich ośrodków kulturalnych w Europie, wspieranie inicjatyw artystycznych i działanie na rzecz dialogu międzykulturowego w Europie. Kierunki działania: organizacja spotkań międzynarodowych, konferencji i wykładów, wspieranie wydawnictw artystycznych i naukowych, organizacja przeglądów filmowych i teatralnych, tworzenie możliwości dalszego kształcenia i rozwoju (sesje naukowe, warsztaty, prezentacje).”

Kolejne projekty Polonii Novej można śledzić osobiście w Budapeszcie lub wirtualnie –  także na Facebooku. Zaś na oficjalnej stronie Stowarzyszenia znajdziecie m.in. Uniwersytet Otwarty, przepis na langosa czy też słowniczek tematyczny, dość oryginalny, trzeba przyznać – przykładowy temat: „Podział półtuszy wieprzowej”:

1. głowa (ryj) – fej

2. podgardle – toka

3. słonina – szalonna

4. karkówka – tarja

5. schab –  hosszúkaraj

6. biodrówka – rövid karaj

7. polędwiczka – szűzpecsenye

8. żeberka – oldalos

9. boczek z żeberkami – dagadó

10. łopatka wieprzowa – lapocka

11. szynka – comb

12. golonka – csülök

13. noga – láb

14. ogon – farok

I tym niecodziennym akcentem… :)