Pomysły na „wielką majówkę”


W ramach interesujących i pięknych zakątków Europy na majowe plany Onet.pl poleca klasykę węgierską, czyli Balaton i Budapeszt – przy okazji otwarcia kolejnych połączeń lotniczych z Budapesztem (poczytacie o tym tu i tu) warto zaplanować wizytę na Węgrzech nie tylko na majówkę:

Balaton

Na zachód od Balatonfüred w wody Balatonu wrzyna się półwysep Tihany. Przy swoich 5 km długości i 3 km szerokości jest równie miniaturowy jak cała nadbalatońska kraina, jednak bogactwem i pięknem krajobrazu oraz rangą zabytków znacznie przerasta swe niewielkie rozmiary. Stanowi on osobliwą enklawę przyrody z dwoma jeziorami wulkanicznymi, stożkami gejzerowymi i wygasłymi wulkanami. Na wschodnim brzegu półwyspu leży urokliwa, oblegana przez turystów wioska Tihany, z malowniczymi domkami stojącymi w cieniu opactwa benedyktyńskiego.

Budapeszt

Budapeszt jest pełną życia europejską stolicą, w której poczujesz wielkomiejskiego ducha, zwiedzisz wspaniałe zabytki, pospacerujesz po wspaniałych mostach i naddunajskim pasażu, wykąpiesz się w łaźni i posłuchasz muzyki. Budapeszt słynie z łaźni (fürdő) – gorące źródła jako pierwsi zaczęli wykorzystywać panujący nad miastem Turcy. Budapeszt jest jednym z nielicznych wielkich miast, w którym pomimo dużego ruchu, przyjemnie spaceruje się po mostach. Jest ich siedem. A najwspanialszym – Most Łańcuchowy.