Prywatne polsko-węgierskie kontakty ekonomiczne pod komunizmem


Zaproszenie do podzielenia się wspomnieniami:

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Dom Spotkań z Historią – we współpracy z Programem Pierwszym Polskiego Radia – zapraszają do udziału w projekcie pt. „Merkury kontra RWPG. Prywatne polsko-węgierskie kontakty ekonomiczne pod komunizmem.”

Będziemy dokumentować i upowszechniać wspomnienia Polaków i Węgrów dotyczących turystyki handlowej, która rozwijała się między naszymi krajami od początku lat 70. po transformację ustrojową.

Ekonomiczne wyprawy Polaków na Węgry oraz do innych krajów Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (organizacja obejmująca kraje byłego bloku wschodniego) są mało znanym, a niezwykle ciekawym epizodem współczesnej historii obu naszych krajów.

Apelujemy o podzielenie się ciekawymi wspomnieniami, fotografiami, nagraniami dźwiękowymi i filmowymi, dokumentami oraz wszelkimi pamiątkami z tego okresu. Zbieramy dobre i złe wspomnienia – historie o tym, czy komuś się powiodło albo wręcz przeciwnie: ktoś poniósł straty czy doświadczył szykan ze strony władz. Opracowane i zdigitalizowane materiały utworzą kolekcję archiwalną oraz posłużą do przygotowania wystawy, publikacji i innych przedsięwzięć edukacyjnych.

Zgłoszenia przyjmujemy do końca sierpnia na adres e-mailowy: Merkury@dsh.waw.pl

.