Puli, czyli węgierska rasa do pokochania


Z wszystkich węgierskich ras, jakie są do wyboru (poczytać o nich możecie we wcześniejszym wpisie) największym zainteresowaniem Polaków cieszy się puli. Pies-mop, pies z dredami – to przychodzi nam do głowy na widok tej rasy:

Puli aka flying mop
Puli aka flying mop

 

Dorosły, zadbany okaz tej rasy wygląda dostojnie – całkiem jak… dobrze utrzymany mop :)

Puli w wersji lux
Puli w wersji lux

 

Natomiast urokowi szczeniaka nie sposób się oprzeć – słodka kulka przed zapuszczeniem dredów:

Mini-puli czyli dlaczego zostajemy właścicielami mopa ;)
Mini-puli czyli dlaczego zostajemy właścicielami mopa ;)

 

A oto krótka charakterystyka tej rasy:

„Pierwotny pies pasterski pochodzący z Azji. Wykorzystywany jako pomocnik pasterza, także jako stróż, jest starym psem pasterskim o niezwykłej inteligencji.

Pies średniego wzrostu, o wyglądzie bezpretensjonalnym, żywy, ruchliwy, inteligentny, silnej budowy, suchej lecz dobrze umięśniony. Sylwetka kwadratowa. Poszczególne partie ciała trudno ocenić, ponieważ cały pies jest pokryty obfitym włosem-długim, falistym, ze skłonnością do filcowania. Głowa wydaje się okrągła; oczy ukryte są pod długim włosem niczym pod parasolem. Wskutek narzucenia długiego ogona na lędźwie tułów wykazuje linię wznoszącą się do tyłu. Do prawidłowej oceny zarysu tułowia nie wystarczy sam ogląd, lecz również dotyk. Pilnuje on i broni wszystkiego, co należy do jego stada. Ten wesoły, zawsze aktywny pies dobrze pasuje do gospodarstwa rolnego lub do aktywnej rodziny. Jest szczęśliwy, gdy ma jakieś zadanie wymagające dużo pracy i ruchu. Jego długie, sznurowate włosy muszą być rozdzielane ręcznie. Czesania grzebieniem i szczotkowania nie stosuje się, a splecione ze sobą włosy muszą być ze względów higienicznych regularnie myte. Istnieją dwie odmiany psa rasy puli – o sierści białej lub kolorowej (czarnej, brązowej, szarej, płowej).

Wymiary : Wysokość 40 – 47 cm, masa 13 – 15 kg (psy), 10 – 13 kg (suki)

Klasyfikacja FCI:  Grupa I, Sekcja 1, nr wzorca 55″

[za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Puli]

Przewidywana długość życia takiego pupila to 12-15 lat. Więcej informacji o wymaganiach tej rasy i przewidywanych kosztach utrzymania zwierzaka znajdziecie tutaj (PL), a detale hodowlane tu (HU) i tu (HU). Jeśli zaś chcielibyście mieć najświeższe wiadomości związane z tą rasą, jej hodowlą, konkursami, wydarzeniami etc., to odwiedźcie Hungária  Puli Klub – strona dostępna jest w języku angielskim.

UPDATE: Kto zachwycił się puli? Przez kogo będzie masowa moda na minimopy? Właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg! Jeśli chcecie zobaczyć „słitaśne” fotki puszystej białej kulki, która od kilku dni opływa w luksusy  i posiada już własny profil na Facebooku, to zajrzyjcie na Beast – Mark Zuckerberg’s puli