Słowniki scrabblistów pomocą dla tłumacza


Chciałabym Wam polecić dwa ciekawe słowniki – a dokładniej  generatory internetowe – które przydadzą się zarówno przy grze w scrabble (i takie jest ich pierwotne przeznaczenie), jak i w pracy tłumacza.  Sama korzystam z nich w przypadku tłumaczeń wierszy (gdy liczy się rytm i/albo rym), a także gier słownych w prozie:

Słownik gier słownych scrabble i literaki:

Zawiera: 2.738.866 słów dopuszczalnych w grach słownych zgodnie z zasadami dopuszczania słów w grach słownych opisanymi na stronie słownika alternatywnego. Baza słów została zbudowana na słowniku alternatywnym do gier słownych udostępnianym na licencji GPL wersja słownika z dnia 18 lutego 2010.

Anagramator umożliwia układanie wyrazów z podanych liter, natomiast wyszukiwarka sprawdzenie dopuszczalności haseł w grach słownych oraz dopasowanie haseł do podanego wzorca. W przypadku podawania wzorca, nieznane litery należy zastąpić „.” (kropką), np. dla wzorca „serwe.” zostaną dopasowane hasła serwer, serwem oraz serwet. Dodatkowy wzorzec „%” oznacza dowolne litery, np. na zapytanie „%anie” zostaną podane wszystkie hasła kończące się na „anie”, natomiast na zapytanie „a%anie” wszystkie hasła zaczynające się na „a” i zakończone na „anie”. Symbole „.” i „%” można łączyć. Zaznaczenie opcji układanie wyrazów z podanych liter spowoduje wygenerowanie listy wszystkich lub najdłuższych możliwych haseł, jakie można ułożyć z podanych liter.

Srabblemania:

Ta strona podaje m.in. wyrazy dwu- i trzyliterowe w podziale alfabetycznym. W innej zakładce uporządkowane od A do Ż słowa uszeregowane są według ilości liter. Natomiast wyszukiwarka zaawansowana pozwala na dokładne wygenerowanie słowa według podanego wzorca:

Z liter wprowadzonych w pierwszym polu zostaną wyszukane słowa pasujące do wzorca wprowadzonego w drugim polu.

Symbole dla wzorca

* – dowolna ilość liter
? – dokładnie jedna litera

Przykłady użycia wzorca:

P* – wszystkie słowa zaczynające się na literę „P”
*S – wszystkie słowa kończące się literą „S”
T?? – słowa zaczynające się na literę „T” kończące się dwiema dowolnymi literami np. TAK, TIK
P?A* – słowa zaczynające się na „P”, druga litera dowolna, trzecia litera „A” kończące się dowolnymi literami np. PRACA, PIANINO …

Nowość!  Szukanie wg wzorca ze wszystkich liter w alfabecie:  wpisując * (gwiazdkę) w pierwszym polu – wyszukane zostaną wszystkie słowa pasujące do wzorca z uwzględnieniem WSZYSTKICH liter alfabetu.

*

Wspominałam kiedyś też już o innym generatorze, który może ułatwić życie tłumacza – internetowym słowniku rymów. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

.