Spiró na gali finałowej Angelusa 2013


W ramach półfinału 8. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłoszono listę 14 książek, które znalazły się w półfinałach nagrody. Niestety, w tym roku nie ma wśród nich pozycji węgierskich – w poprzednich edycjach Angelusa otrzymali Péter Esterházy i György Spiró (tego ostatniego będzie można spotkać podczas uroczystej gali finałowej).

  1. Joanna Bator, „ Ciemno prawie noc” (W.A.B.)
  2. Karl-Markus Gauss „W gąszczu metropolii”, tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Czarne)
  3. Jacek Inglot „Wypędzony” (Instytut Wydawniczy Erica)
  4. Mirko Kovać, „Miasto w lustrze”, tłum. Dorota Jovanka Ćirlić (Fundacja Pogranicze)
  5. Norman Manea, „Kryjówka”, tłum. Kazimierz Jurczak (Czytelnik)
  6. Kazimierz Orłoś, „Dom pod Lutnią” (Wydawnictwo Literackie)
  7. Ludmiła Pietruszewska, „Jest noc”, tłum. Jerzy Czech (Wydawnictwo Czarne)
  8. Jerzy Pilch, „Dziennik” (Wielka Litera)
  9. Tadeusz Sobolewski, „ Człowiek Miron” (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK)
  10. Petra Soukupova, „Zniknąć”, tłum. Julia Różewicz (Wydawnictwo Afera)
  11. Andrzej Stasiuk, „Grochów” (Czarne)
  12. Szczepan Twardoch, „Morfina” (Wydawnictwo Literackie)
  13. Krzysztof Varga, „Trociny” (Wydawnictwo Czarne)
  14. Oksana Zabużko, „Muzeum porzuconych sekretów”, tłum. Katarzyna Kotyńska (W.A.B.)

 .

Angelus.

Pod koniec sierpnia poznamy siedem tytułów, które znajdą się w finale nagrody. Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus zostanie wręczona w przebudowanym Teatrze Muzycznym Capitol 19 października o godz. 17. Uroczystą galę poprzedzi mini festiwal literacki, w czasie którego będzie można spotkać się z nominowanymi autorami oraz dwoma laureatami Angelusa – Jurijem Andruchowyczem  oraz Györgyem Spiró.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda przyznawana jest co roku za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z Europy Środkowej, z jednego z 21 krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Nagrodę stanowi czek na 150 tys. zł i statuetka autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha. W przypadku, gdy Angelusa otrzymuje polski pisarz, jury wybiera najlepszego tłumacza jednej z zagranicznych książek.

[za: www.angelus.com.pl]