Spotkanie z estońskim


Nie wszyscy może wiedzą, że estoński należy do tej samej grupy językowej, co węgierski. Jeśli ktoś chciałby się przekonać jak (nie)wiele mają ze sobą dziś wspólnego te dwa języki, to może sprawdzić to niemalże organoleptycznie już w najbliższy piątek, kiedy to w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wieczór poświęcony Estonii. Na profilu zdarzenia na Facebooku program wygląda następująco:

  • 21 stycznia, piątek, g. 17.00 ‘Kilka słów o języku estońskim – prezentacja+lekcja’

Jak wymówić słowo hauaööõudused? Czy trudno uczy się języka, w którym jest 14 przypadków? Co mają ze sobą wspólnego estoński i polski? Czy trzeba sobie połamać język, żeby powiedzieć „czesć” po estońsku? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spotkania. Dowiemy się, co jest osobliwego w języku estońskim, czy język ten sprawia Polakom du…że kłopoty w nauce, przekonamy się, jak brzmi estoński oraz poznamy kilka podstawowych zwrotów w tym języku.
Spotkanie uatrakcyjnią zdjęcia z Estonii oraz degustacja estońskich specjałów.

Prowadzenie: Anna Grzeszak, doktorantka na Wydziale Neofilologii UW i miłośniczka języka estońskiego.

  • 21 stycznia, piątek, g. 18.00 – koncert muzyków z Estonii

Leonora Palu (flet) i Kristo Käo (gitara klasyczna) zagrają koncert w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W programie znajdą się utwory kompozytorów estońskich oraz europejskich. Koncert odbędzie się z okazji przystąpienia Estonii do strefy euro, które nastąpiło w dniu 1 stycznia 2011 roku oraz, by uświetnic fakt ustanowienia stolicy tego kraju, Tallinna, Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku.
Leonora Palu: Flecistka wielokronie nagradzana. W 2003 r. ukończyła Królewskie Konserwatorium w Brukseli u prof. Franka Hendrickxa. Uczestniczyła w kursach fletu prowadzonych przez tak znanych mistrzów jak Renate Greiss-Armin, Patrick Gallois, Moshe Epstein, Matti Helin. Aktywnie działa jako muzyk kameralny. W latach 2001-2008 Leonora Palu grała w orkiestrze Opery Narodowej Estonia. W chwili obecnej występuje z orkiestrą miasta Pärnu. Wcześniej wiele razy grała koncerty solo. Flecistka jest członkiem zespołu Repoo Ensemble, który zajmuje się eksperymentalnym teatrem muzycznym oraz muzyką współczesną.

Kristo Käo jest przewodniczącym Estońskiego Stowarzyszenia Gitarowego oraz dyrektorem artystycznym dorocznego festiwalu gitarowego Fiesta de la guitarra. Członek Tallińskiego Kwartetu Gitarowego. Wykłada grę na gitarze, muzykę kameralną oraz przedmioty pedagogiczne w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jest także autorem książki o unikalnej metodzie gry na gitarze, założył internetową szkołę muzyczną Kitarrikool.eu, wydał solową płytę oraz kilka we współpracy z innymi muzykami. Uczyli go tacy mistrzowie w dziedzinie gry na gitarze jak Hannu Annala, Juan Antonio Muro, Per Skareng, Miguel Angel Jimenez, Nikita Koshkin, Luis Quintero, Ana Vidovic, Scott Tennant, Manuel Barrueco, Reinbert Evers, Jose Miguel Moreno, Mats Bergström, Jesper Sivebaek i Per Palsson.

Na spotkanie zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Stowarzyszenie Pro Estonia, portal Eesti.pl