Spotkanie z Kornélem Mundruczó


Węgierski Instytut Kultury ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z Kornélem Mundruczó. Prowadzi Jakub Majmurek, krytyk filmowy i publicysta Krytyki Politycznej.

Data i miejsce:
6 września (czwartek), godz. 19.00
Teatr Rozmaitości
Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Kornél Mundruczó urodził się na Węgrzech w 1975 roku. Studiował w Węgierskim Instytucie Filmowym, a krótko po ukończeniu szkoły
nakręcił film krótkometrażowy Afta, który wielokrotnie zdobywał międzynarodowe nagrody. Za drugi film pełnometrażowy Kilka pogodnych dni (Szép napok), otrzymał Srebrnego Lamparta w Locarno w 2002 roku w kategorii najlepszy pierwszy lub drugi film pełnometrażowy. W 2003 roku był uczestnikiem programu Cannes Residence. Jego trzeci film pełnometrażowy zatytułowany Joanna (Johanna), to filmowa, operowa adaptacja opowieści o Joannie d’Arc. Czwartym filmem pełnometrażowym w jego karierze jest Delta.
Obecnie Kornél Mundruczó wraz z zespołem TR Warszawa realizuje klasyczną operę buffo. Sięgając po utwór Johanna Straussa, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, węgierski reżyser podejmuje temat „śmierci bez Boga” i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

[tekst za zaproszeniem z Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie]