Trio Midnight na Visegrad Fusion


W miarę, jak zbliża się termin koncertu węgierskiego zespołu jazzowego Trio Midnight (wspominałam już o nim tutaj), pojawia sie coraz więcej informacji  na temat tego wydarzenia. Skład bandu (Kálmán Oláh, János Egri, Elemér Balázs) zostanie rozszerzony o muzyków gościnnych z Czech, Polski i Słowacji (Jacek Namysłowski PL, Lukáš Oravec SK, Ondřej Stveraček  CZ). Koncert odbędzie się w  sobotę 29 czerwca, o godz. 19.00 na Skwerze Hoovera prz ul. Krakowskie Przedmieście 60a.

„Naturalnym środowiskiem dla naszej muzyki jest scena. Przygotowując nowy numer niewiele czasu poświęcamy nauce. Ostateczna wersja utworu powstaje przed publicznością…”

.
Założony w 1990 roku zespół od kilkunastu lat jest najbardziej znaną formacją jazzową mainstream na Węgrzech. Poszczególni muzycy realizują się i osiągają sukcesy również indywidualnie, każdy z nich gra we własnym zespole. Nowoczesne w brzmieniu trio zdobyło uznanie w kraju i za granicą, mając możliwość prezentacji na licznych międzynarodowych festiwalach jazzowych.

KÁLMÁN OLÁH, fortepian Absolwent wydziału jazzu i kompozycji w Uniwersytecie im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Światowej sławy pianista jazzowy mainstream w swoich kompozycjach łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej. W 2006 roku został uhonorowany Nagrodą im. Liszta, w tym samym roku zdobył główną nagrodę na najbardziej prestiżowym konkursie kompozycji jazzowej Thelonius Monk Jazz Composers Competition w Stanach Zjednoczonych.

JÁNOS EGRI, kontrabas Od 16 roku życia jest aktywnym muzykiem scenicznym, jednym z najbardziej poszukiwanych kontrabasistów jazzowych nad Dunajem. Preferuje styl klasycznego jazzu współczesnego a jednocześnie jest muzykiem nadzwyczaj otwartym i kreatywnym przy projektach „world music” czy „crossover”. Brał udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, współpracował w nagraniach blisko 20 płyt.

ELEMÉR BALÁZS, kompozytor, perkusja
Już prawie dwie dekady jest osobowością określającą węgierską scenę jazzową. Od 1990 roku filarem Karierę solową artysty wyznaczają dwa główne okresy: granie w Trio Midnight, i swoim kwintecie, z którymi to formacjami nagrał trzy płyty. Wydany w 2000 roku nakładem BMC krążek zdobył na Węgrzech tytuł jazzowej Płyty Roku. Od 2002 roku jest liderem zespołu Elemér Balázs Group. Obecnie współpracuje z Projectem Rolling Stones i światowej sławy saksofonistą Timem Reisem.

JACEK NAMYSŁOWSKI (PL), puzon Od kilku lat jest w czołówce ankiety JazzForum Jazz Top, występował na wielu renomowanych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. W roku 2000 kwintet Jacka Namysłowskiego zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Laureat wielu prestiżowych nagród w tym Grand Prix na konkursie Bielska Zadymka Jazzowa, w ramach której wraz z zespołem Timeless nagrał płytę „Total Time”.

LUKÁŠ ORAVEC (SK), trąbka Naukę kontynuował w szkołach muzycznych i konserwatoriach w Zilinie, w duńskim Aarhus, Brno i Katowicach. Jego Lukáš Oravec Quartet w roku 2012 zdobył główną nagrodę na prestiżowym konkursie New Faces of Slovak Jazz. Współpracuje z bigbandami takimi jak Rama Big Band (DK), Zilina Conservatory Big Band, a obecnie jest członkiem Big Band Gustav Brom oraz Milo Suchomel Band. Jest również muzykiem Balkansambel oraz Boperation Quintet.

ONDŘEJ ŠTVERÁČEK (CZ), saksofon tenorowy Już od dziesięciu lat należy do grupy najwyraźniejszych postaci nowej generacji jazzu w Czechach. Regularnie współpracuje z Radovanem Tarišką, Ryanem Carniaux i innymi ważnymi instrumentalistami poruszającymi się w kręgu Europy Środkowej. Od roku 2007 członek legendarnego Bigbandu Gustav Brom, Bigbandu Matuš Jakabčic CZ/SK, East-West European Orchestra oraz wielu innych formacji. Poza funkcją w zespołach, rozwija również swoją własną koncepcję gry na saksofonie. Jego frazowanie i brzmienie przeniknięte jest stylem jego idola, Johna Coltrane’a.