12 sierpnia 2011 (piątek), o godzinie 15.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie popiersia Ferenca Liszta w warszawskich Łazienkach Królewskich przy pomniku Fryderyka Chopina.
Program uroczystości:
Przemówienia
- Dyrektor Łazienek Królewskich – Tadeusz Zielniewicz
- Burmistrz Budaváru – Gábor Tamás Nagy
- Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 – Waldemar Dąbrowski
- Autorka popiersia – Katalin Gerő
- Sponsor – Prezes Bogdan Rogala, Philips Lighting Polska
- Burmistrz Gminy Śródmieście – Wojciech Bartelski
Recital Alexa Szilasiego – w programie:
- Chopin: Nocturne op.27 no2 D flat major
- Liszt: Csárdás obstinée
- Chopin: Polonaise op 44 F sharp minor
- Liszt: Rapsody no12 C sharp minor
ALEX SZILASI
urodził się w 1968 roku we włoskiej Parmie. Jego pierwszy występ miał miejsce w 1977 roku, po zwycięstwie w krajowym konkursie międzyszkolnym. Muzyczne wykształcenie zdobywał w konserwatorium im. Béli Bartóka, a następnie w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta, pod okiem Ferenca Radosa, Sándora Falvaiego, Pétera Solymosa. Dyplom pianisty uzyskał w 1993 r. Koncertował w Austrii, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, we Włoszech, w Turcji, Anglii, Rosji, Korei Płd. i Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku otrzymał tytuł Solisty Węgierskiego Radia. Od 1993 zajmuje się również kształceniem w węgierskich i zagranicznych akademiach muzycznych. W 1994 r. uzyskał we Włoszech stypendium GIA, a w 1995 r. w Mediolanie został uhonorowany nagrodą Kawai. W latach 1996 – 1999 zajmował stanowisko kierownika katedry na uniwersytecie w Taegu w Korei Południowej. Stały uczestnik festiwali muzycznych na Węgrzech i za granicą. W 2004 roku wziął udział w dorocznym festiwalu „Święto Fortepianu” w Tiszadob. Uhonorowany nagrodą im. Ferenca Kölcseyego w 2005 tytułem najlepszego wykonawcy muzyki klasycznej w 2008 roku. Obok działalności artystycznej zajmuje się także popularyzacją fortepianu jako instrumentu, m.in. bada historię fortepianów Pleyela. Wielki sukces odniósł jego koncert 28 kwietnia 2005 roku w Pałacu Sztuk w Budapeszcie, poświęcony muzyce Chopina, będący niejako zapowiedzią serii koncertów przygotowywanych na dwusetlecie urodzin wielkiego kompozytora. Z nazwiskiem Chopina wiążą się również koncerty poświęcone muzyce romantycznej, z jakimi od 2005 roku występuje w auli Węgierskiej Akademii Nauk. Od 2001 roku pełni funkcję dyrektora pełnomocnego i wydawcy serii poświęconej XIX-wiecznym dziełom fortepianowym w nakładzie francuskiego Editions Fuzeau. Za swoje zaangażowanie w popularyzację muzyki Fryderyka Chopina otrzymał Paszport Chopinowski, który został mu wręczony przez Arkadiusza Bernasia, dyrektora IP w Budapeszcie po uroczystym koncercie z okazji węgierskiego Święta Narodowego 23 października. Podczas uroczystości wręczenia paszportu obecni byli także dr. Tamás Nagy Gábor, burmistrz Dzielnicy Zamkowej Budapesztu oraz Wojciech Bartelski, burmistrz dzielnicy Warszawa – Śródmieście.
[za: http://www.magyarintezet.hu/index2.jsp?HomeID=16&lang=POL&std_func=PRG&id=41543&high_art=true&page=1]