Węgierka nagrodzona na WFF


W sobotę wieczorem 20 października 2012 w Multikinie Złote Tarasy wręczono nagrody na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Jury w składzie Kasia Adamik (Polska), Shaudi Wang (Tajwan), Konstantin Bojanov (Bułgaria) przyznało następujące nagrody w Konkursie 1-2:

Zwycięzca Konkursu 1-2: DRODZY ZDRADZENI PRZYJACIELE / DEAR BETRAYED FRIENDS, reż. Sára Cserhalmi (Węgry, Niemcy)

Pewnego dnia sześćdziesięciolatek Andor Czettl odwiedza archiwum tajnych służb, żeby przeczytać raporty na swój temat i odkrywa coś szokującego. Jego najlepszy przyjaciel János Pásztor był informatorem bezpieki, szpiegował go i całymi latami na niego donosił. Pierwszy film fabularny Sary Cserhalmi koncentruje się nie tyle na samym problemie donoszenia i zdrady, co na skomplikowanej relacji głównych bohaterów. Unika wydawania ostatecznych wyroków. Przede wszystkim poszukuje odpowiedzi na pytania: jak były informator może żyć w obecnych czasach i jak może sobie z tym radzić ten, na kogo donoszono. Czy głęboka przyjaźń, która zrodziła się przed kilkudziesięcioma laty może przetrwać, gdy taka zdrada wyjdzie na światło dzienne? Jak człowiek ma dalej żyć i poradzić sobie z czymś takim?

  • Rok produkcji: 2012
  • Producent: Judith Csernai, Iván Márk, Ferenc Pusztai, Miklós Bosnyák, Rebekka Garrido
  • Wystąpili: János Derzsi, György Cserhalmi, Anna Györgyi, Miklós Benedek, Zoltán Schneider, Pál Mácsai, Imre Csuja, Emil Keres
  • Czas trwania: 100 min
  • Strona domowa filmu: http://kmhfilm.com/home.html?kmh=244&id=1
  • Gatunek: dramat, przeszłość

Sára Cserhalmi:

Reżyserka węgierska. Urodziła się w 1980 roku. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa i reżyserię na Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Zrealizowała kilka produkcji telewizyjnych, video muzycznych i filmów krótkometrażowych, za film „SzûkenSzépen” (2007) otrzymała Specjalną Nagrodę Jury na 39 Węgierskim Tygodniu Filmowym. „Drága besúgott barátaim” jest jej debiutem fabularnym.

Filmografia:

2012 Drága besúgott barátaim / Dear Betrayed Friends
2007 SzûkenSzépen (kr.m.)

.

[za: http://www.wff.pl/]