W dniach 4-19 lipca 2013 odbędzie się promocja najnowszej węgierskiej dramaturgii a do Polski zawita delegacja węgierskich ekspertów teatralnych:
Podczas trwającej 2 tygodnie wizyty studyjnej 25 młodych węgierskich dramaturgów i reżyserów w dniach 4-19 lipca br. zapozna się z festiwalami oraz instytucjami teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Celem wizyty jest odświeżenie teatralnego i literackiego dialogu, zwrócenie uwagi na najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego oraz zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy kulturalnej.
W dniach 4-13 lipca węgierscy goście obejrzą w Warszawie spektakle Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego, wezmą udział w wydarzeniach Festiwalu Sztuka Ulicy oraz odwiedzą Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W dniach 13-19 lipca obejrzą w Krakowie spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Krakowskich Miniatur Teatralnych.
Wizycie gości z Budapesztu towarzyszyć będą organizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie i warszawski Teatr Dramatyczny przegląd Nowego Węgierskiego Dramatu. 8 i 9 lipca w Sali im. W. Zatorskiego Pałacu Kultury i Nauki przy pl. Defilad w formie odczytów zaprezentowane będą trzy dramaty autorstwa najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty). Po czytaniach widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać z autorami i tłumaczami sztuk oraz ze znawcami polskiego i węgierskiego teatru. Uzupełnieniem tego punktu programu będzie promocja książek: Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego (2010) oraz Młodzi Węgrzy online (2013). (Szczegóły wydarzenia tutaj)
Projekt wsparty przez węgierski Fundusz Kultury Narodowej, Instytut Polski w Budapeszcie i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to kolejne wydarzenie zapoczątkowanego 10 lat temu projektu popularyzacji węgierskiej dramaturgii w Polsce, który od początku prowadzi i wspiera Centrum Węgierskie w Krakowie. Tym razem wśród zaproszonych gości będą m.in. pisarze Zoltán Egressy, János Háy i Csaba Székely, tłumacze Jolanta Jarmołowicz, Patrícia Pászt i Daniel Warmuz, twórcy grupy teatralnej PanoDráma oraz wybitni węgierscy dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni.
Zaproszeni autorzy:
Zoltán Egressy (ur. 1967) – pisarz, poeta, dramatopisarz. Autor kultowej sztuki Portugalia (1997) przeniesionej później na ekran kinowy. Jego kolejnym sukcesem okazał się dramat Szczaw, frytki (1998), który odniósł sukcesy na scenach m.in. w Anglii, Niemczech, Rumunii i Serbii. Czytanie w sztuki Warszawie odbędzie się w reżyserii Aldony Figury.
János Háy (ur. 1960) – pisarz, poeta, dramatopisarz. Autor jednych z najlepszych dramatów węgierskich ostatniego dziesięciolecia, sławę przyniosły mu znane także w Polsce sztuki Géza dzieciak (2004) oraz Ślubuję ci miłość i wierność (2009). Warszawskie czytanie dramatu Most nad doliną wyreżyseruje Joanna Grabowiecka.
Csaba Székely (ur. 1981) – pochodzący z Siedmiogrodu pisarz i autor sztuk teatralnych. W ostatnich kilku latach laureat wielu nagród na Węgrzech i za granicą. Laureat nagrody BBC za najlepsze europejskie słuchowisko radiowe Do You Like Banana, Comrades? (2009). Sławę przyniosła mu trylogia Bányavidék, której pierwszą część zatytułowaną Bańskie kwiaty (2011) zobaczymy w Warszawie w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
PanoDráma – niezależna formacja teatralna założona i prowadzona przez Annę Lengyel, Annę Hárs i Judit Garai. Tworzone przy użyciu metody verbatim spektakle dokumentalne dotykają najbardziej newralgicznych problemów węgierskiego społeczeństwa: rasizmu, homofobii, niedoskonałości systemu edukacyjnego.
.