W tym roku Węgierska Kawalkada odbędzie się w Poznaniu, w dniach 8-9 września (sobota 10-21, niedziela 10-18) w Centrum Kultury Zamek. Oto zaproszenie od Organizatorów:
Przed Centrum Kultury „ZAMEK” na parkingu od strony ul. Św. Marcin rusza WĘGIERSKA KAWALKADA – pierwsza tego typu prezentacja kultury węgierskiej w Poznaniu. Okolica „ZAMKU” zamienią się w wielkie widowisko – będą tańce, śpiewy, jedna z najlepszych na świecie kuchni oraz wspaniałe wina. Wszystko po to, żeby pokazać mieszkańcom Poznania odrobinę kultury Europy Środkowej. WĘGIERSKA KAWALKADA to weekendowa propozycja dla całej rodziny – mistrzowie sztuki i rzemiosła ludowego odkryją tajemnice swoich zawodów, pokażą jak powstają ich wyroby. W WĘGIERSKIEJ KAWALKADZIE wezmą udział winiarze, artyści i rzemieślnicy z różnych regionów Węgier. Wystawione zostaną wyroby rękodzieła artystycznego, sztuki ludowej, reprezentowana będzie m.in. ceramika, rzeźba w drzewie, rymarstwo, a także rodzime węgierskie produkty tzw. hungaricum. Nadarzy się okazja skosztowania i kupienia tradycyjnych przysmaków węgierskich. Miłośnicy wina odkryją czym różnią się propozycje z poszczególnych regionów Węgier. Na imprezie swoje namioty będą mieli przedstawiciele turystyki, którzy przygotowali specjalne atrakcje. Nie zabraknie także muzyki. Na scenie zaprezentują się najlepsze węgierskie zespoły.
A czego nie będzie? Nie będzie tylko jednego – nudy! Wszystkich serdecznie zapraszamy!
Program występów
Sobota:
- 12.00–13.00 Zespół „Piroska”
- 16.00–17.00 Zespół SHEKET
- 17.30–18.15 Dom tańca prowadzony przez Zespół „Piroska”
- 19.30–20.30 Orsi Kozma Jazz Quartet
Niedziela:
- 11.00–11.45 Zespół „Piroska”
- 16.30–17.30 Zespół SHEKET
Orsi Kozma Jazz Quartet
Orsi Kozma rozpoczęła karierę od występów w chórze dziecięcym Węgierskiego Radia. Po ukończeniu szkoły średniej profesjonalnie zajęła się aktorstwem i piosenką. Współpracowała z uznanymi węgierskimi muzykami, takimi jak László Tolcsvay, Zsuzsa Koncz czy Gábor Presser. Popularność zdobyła dzięki występom z Jazz + Az i od 2000 r. z Cotton Club Singers. W 2005 r. ukazała się jej pierwsza solowa płyta, zatytułowana „Egy szó” (Jedno słowo). Z czasem skoncentrowała się na karierze solowej. Mimo wydania dwóch popowych płyt (druga nosi tytuł „Az igazi szerep”(Prawdziwa rola), z 2007 r.) wciąż otrzymywała zaproszenia do udziału w jazzowych projektach. W 2008 roku powstał kwartet z Gáborem Cseke na klawiszach, Viktorem Hársem na kontrabasie i Csabą Pusztai na bębnach. Orsi Kozma Quartet został uhonorowany nagrodą jury festiwalu Fringe w Pécs na Węgrzech.
Sheket
Zespół działa od 2007 roku, łącząc elementy muzyki ludowej z różnych stron świata z innymi popularnymi gatunkami. Wpisują się do kategorii szeroko pojętej muzyki świata: punktem wyjścia są często motywy z węgierskiej muzyki ludowej i muzyki klezmerskiej, jednak wzbogacają je o brzmienia popularnych instrumentów (gitara, bas, bębny). Ich celem jest dotarcie do każdego słuchacza bez względu na wiek, wyznanie czy upodobania muzyczne.
Skład Zespołu: Kata Boleman – wokal, János Szabó – skrzypce, Mr. Edwards – puzon, Gergely Gulyás-Szabó – klawisze, Zsuzsanna Hohl – gitara basowa, Zsolt Préda-Kovács – klarnet, István Szegény – bębny, Kosta Velcsev Dejanov: gitara, wokal
PIROSKA
tradycyjny taniec ludowy Zespół założony został wiosną 1979 w Poznaniu. Jednym z podstawowych celów działalności zespołu jest propagowanie ludowej kultury węgierskiej wśród społeczeństwa polskiego, w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie kontaktów artystycznych z zespołami z Węgier.