Węgierskie atrakcje na Warszawskich Targach Książki 2013


17 maja o godz. 17.00 w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55, Warszawa), w ramach Warszawskich Targów Książki odbędzie się spotkanie Kogo czytamy, a kogo nie…:

Rozważania o literaturze, przekładach i rynku wydawniczym w Polsce i na Węgrzech na przestrzeni ostatnich 30 lat. W spotkaniu udział wezmą: Lajos Pálfalvi, Elżbieta Cygielska – tłumacze, historycy literatury oraz György Spiró. Prowadzenie: Csilla Gizińska, kierownik Katedry Hungarystyki UW.
.
Z okazji Warszawskich Targów Książki Węgierski Instytut Kultury przygotował także wiele innych spotkań, wernisaży i projekcji filmowych. Węgierskie stoisko opatrzone będzie numerem 171/D 17, a na nim po promocyjnej cenie będzie można kupić wydane w ostatnich latach książki węgierskich pisarzy w przekładzie na język polski, jak również spotkać się z autorami. Przy zakupie książki na odwiedzających czeka słodka niespodzianka. Oto szczegóły wszystkich atrakcji (pełen program znajdziecie tutaj) – opisy wcześniej zapowiadanych spotkań znajdziecie we wpisie Weekend dla hungarofilów:
.

16.05. czwartek

Godz. 12.00

Uroczyste otwarcie  IV Warszawskich Targów Książki  – Stadion Narodowy

Wystąpienie dr Tibora Navracsicsa – Wicepremiera Węgier,  Ministra Sprawiedliwości i Administracji Publicznej. Ogłoszenie laureata jubileuszowej Nagrody Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki na świecie.

17.05. piątek

Godz. 15.00

Gośćmi stoiska będą węgierscy poeci Gábor Zsille i Márton Falusi – Stoisko Węgierskie, nr 171/D 17, Stadion Narodowy

18.05. sobota

Godz. 12.00

Gościem stoiska będzie György Spiró – Stoisko Wydawnictwa W.A.B., Stadion Narodowy

Godz. 15.40

Komiks węgierski – spotkanie prezentujące scenę komiksową na Węgrzech – Sala konferencyjna w Galerii, Stadion Narodowy

Przedstawiciele Węgierskiego Związku Komiksowego przybliżą nam węgierski rynek komiksowy wczoraj i dziś. Opowiedzą o mało znanym w Polsce komiksie węgierskim, którego percepcja opiera się głównie na sentymencie do pozycji Tibora Horvátha publikowanych w latach 80. XX w. Udział wezmą:  Bianka Zsigó, historyk sztuki, Zoltán Fritz, grafik, autor komiksów. Współorganizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Węgierski Związek Komiksowy

Godz. 16.00

Tajemnica Máraiego – spotkanie literackie, z udziałem krytyków i tłumaczek utworów pisarza – Scena główna, Kanapa Literacka, Stadion Narodowy

Sándor Márai utrzymuje rekordową pozycję w literaturze z wydanymi w  Polsce 21 tomami, w  tym jednym z nich, który nie ma węgierskiego odpowiednika. Podczas rozmowy zastanowimy się nad  tajemnicą tego niebywałego sukcesu. Udział wezmą: Irena Makarewicz, Teresa Worowska, Marek Zagańczyk. Prowadzenie: Juliusz Kurkiewicz, krytyk literacki. Współorganizator: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”.

Godz. 17.00

Warsztaty dla najmłodszych – nauka śpiewu metodą Zoltána Kodálya – Scena dla dzieci, Galeria, Stadion Narodowy

Warsztaty dla dzieci przygotowane w oparciu o rzadko wykorzystywaną w Polsce metodę edukacji muzycznej Zoltána Kodálya, która pozwala na poznanie i nauczenie się alfabetu muzycznego nie tylko utalentowanym i doświadczonym śpiewakom, ale także otwartym na innowacyjność entuzjastom. W końcu „śpiewać każdy może…” Prowadzenie: Joanna Maluga, dyrygent.

19.05. niedziela

Godz. 13.00

Spacer po Budapeszcie – dwugłos ilustrowany – Promocja przewodnika „Budapeszt”, wydanego nakładem ExpressMap Polska – Sala Londyn B, Stadion Narodowy

Zaktualizowane i uzupełnione wydanie praktycznego, a zarazem bardzo ciekawego bedekkera po stolicy Węgier przedstawią autorki Márta Éles oraz Monika Chojnacka. Rozmowie towarzyszy pokaz slajdów jednego z najpiękniej położonych miast na świecie.

Godz. 14.00

Herbata z poetami – Sala Londyn C, Stadion Narodowy

Dlaczego poezja węgierska jest inna, oraz na czym ta inność polega – o tym będą dyskutować dwaj poeci z Węgier, reprezentujący zupełnie inną poetykę, styl oraz światopogląd: Gábor Zsille i Ottó Tolnai. Prowadzenie: Anna Butrym, tłumacz, hungarysta.