Węgierskie filmy architektoniczne


Już dziś, o 18.30 w W ęgierskim Instytucie Kultury odbędzie się projekcja węgierskich filmów architektonicznych pt. Architektoniczna transformacja Europy Środkowej – filmy z sieci oddolnej wymiany. To już drugie wydarznie w ciągu 2 tygodni, realizowane w tej konwencji (o pierwszym przeczytacie tutaj).

Program projekcji:

  • BALÁZS IRIMIÁS & TIBOR GULYÁS: MOBILNOŚĆ (2003, 5′) Spot reklamowy zamówiony przez miasto Budapeszt w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
  • PETRA PELSŐCZY: LOTERIA (2011, 38′) Film dokumentalny opowiadający o kamienicy w Budapeszcie, w której mieszkania można było wygrać na loterii.
  • KLÁRA TRENCSÉNYI :CORVIN VARIATIONS (2011, 40′) Film dokumentujący społeczne konsekwencje rozwoju budownictwa deweloperskiego w Budapeszcie.
  • GRUPPO TÖKMAG I GYÖRGY MÓR KÁRPÁTI: MIEJSKIE ARCHEOLOGIE (2011, 8′) Spojrzenie z dystansu na codzienne życie jednej z budapesztańskich ulic.

Zapraszamy na pokaz filmów architektonicznych zgłoszonych do tworzonej oddolnie sieci wymiany i cyrkulacji filmów poświęconych architektonicznej transformacji Europy Środkowej*. Filmy prezentowane w ramach projekcji koncentrują się na Budapeszcie, prezentując zarówno tworzony przez władze oficjalny obraz jak i pozostający poza oficjalnym dyskursem świat konfliktów i codziennego życia ulicy. Architektura i film w służbie promocji miasta to nie tylko spoty reklamowe pełne pocztówkowych widoków i fasadowych ujęć ikon architektury, lecz również powstające oddolnie filmy i dokumenty, tworzone przez jego mieszkańców i entuzjastów.

Kurator pokazu: Levente Polyák
projekcje z napisami angielskimi

*The Central European Architecture Film and Video Exchange to zainicjowany przez Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie międzynarodowy program współpracy mający na celu kolekcjonowanie i upowszechnianie materiałów filmowych poświęconych transformacji architektonicznej środkowoeuropejskich miast. Jego głównym celem jest inicjowanie międzynarodowego dialogu oraz dyskusji na temat specyfiki środkowoeuropejskiej architektury i urbanistyki.

Projekcja wchodzi w skład programu wydarzeń towarzyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012.

Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
www.synchronicity.pl

Organizator

Fundacja Bęc Zmiana

Współpraca

PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29

Agencja Reklamowa Raphael

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

Powojenny modernizm / www.powojennymodernizm.com

Patroni

Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Warszawa

Notes na 6 Tygodni

Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

.