Węgierskie serce


Film „Węgierskie serce” został pokazany po raz pierwszy 17 października na Międzynarodowym Festiwalu Filmów  Historycznych i Wojskowych. Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się 22 października o godz. 18.30 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Dzielnicy Warszawa Ursynów (al. Komisji Edukacji Narodowej 61):

„Węgierskie serce”

Żaden inny naród nie zachował się tak wspaniale wobec Polaków w czasie drugiej wojny światowej co Węgrzy, mimo iż byli oni sojusznikiem Hitlera. Pomocy polskim uchodźcom, uciekającym przed agresorem niemieckim i sowieckim, udzieliły nie tylko elity i Kościół katolicki, ale dosłownie całe społeczeństwo węgierskie. W okresie drugiej wojny światowej przez Węgry przewinęło się ponad 120 tys. polskich uciekinierów, w tym wielu wojskowych, których przerzucano stąd do Francji. Tak się stało m.in. w przypadku płk. Stanisława Maczka, późniejszego generała, i jego słynnej brygady, a następnie dywizji pancernej. Nie byłoby polskiego wkładu w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami, gdyby polscy żołnierze nie dostali się na Zachód przez Węgry. Polskich uchodźców rozlokowano w 200 miejscowościach, a ministerstwie spraw wewnętrznych utworzono specjalny departament nr 21 do opieki nad polskimi żołnierzami, którym kierował wielki przyjaciel Polski płk. Zoltan Balo.

Troskliwą opieka otoczono także cywili. W Balatonboglar ks. Bela Varga kierował stojącym na wysokim poziomie gimnazjum i liceum, przez które przewinęło się sześciuset młodych Polaków. Ze strony węgierskiej pomoc koorydynował wspaniały przyjaciel Polaków, minister József Antall-senior, a ze strony polskiej – Ślązak Henryk Sławik. Za tę nielojalność wobec swego sojusznika Wegrzy zapłacili wysoką cenę, kiedy to Niemcy w 1994 r. zajęli ich kraj. W filmie „Węgierskie serce” o pomocy udzielanej Polakom opowiadają bliscy członkowie rodzin węgierskich opiekunów, a także polscy świadkowie oraz dzieci i wnuki tych, którzy doznali pomocy od Węgrów.

Film, w reżyserii Grzegorza Łubczyka, byłego ambasadora Polski na Węgrzech, ma być hołdem dla naszych bratanków za bezprecedensową i bezinteresowną pomoc w dramatycznych czasach wojennych, będącą z ich strony heroicznym przykładem wierności wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej. 

Film „Węgierskie serce” jest współfinansownay przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Przezcytaj wywiad z Grzegorzem Łubczykiem o albumie „Wspaniali Węgrzy, dzielni Polacy.  Album o nieznanym epizodzie z drugiej wojny światowej”, którego jest autorem.

[za: http://religia.tv/index.php?typ=program&id=725]