Węgry – raj dla enofila, enologa i sommeliera


Węgry ze swoimi wspaniałymi  i zróżnicowanymi winami stanowią jeden z ważniejszych punktów na mapie podróży enofila. To także pole do badań dla enologa i do popisu dla sommeliera. Skoro Węgry tak mocno kojarzą się z winem, to przypatrzmy się kilku słowom, ściśle związanym z miłością do wina. Wszystkie definicje znajdziecie w oryginale na slowodnia.wordpress.com:

ENOLOGIA

Nauka o produkcji, pielęgnacji i rodzajach wina.

UŻYCIE: Inne określenia dla enologii to ojnologia lub winoznawstwo. W niektórych krajach (np. we Francji, Hiszpanii, Chile) enologia jest kierunkiem na studiach. W trakcie kilkuletniej nauki studenci dowiadują się między innymi o sposobach uprawy winorośli, doborze  i określaniu składu poszczególnych gatunków wina, produkcji, butelkowaniu, przechowywaniu i zasadach degustacji wina. Przyśpieszone, często weekendowe kursy pomogą wielbicielom wina w poznaniu ciekawostek dotyczących trunku, a także zapewnią przyprawiającą o zawrót głowy przyjemność podczas degustacji.

ETYMOLOGIA: gr. oinos – wino + logos – słowo, nauka.

ENOFIL

Miłośnik wina.

UŻYCIE: Enofil może być winnym miłośnikiem-amatorem, ale też profesjonalistą, np. na co dzień pracującym jako sommelier.

ETYMOLOGIA: gr. oínos – wino.

SOMMELIER

Wym. [somelie], akcent na ostatnie ‘e’; doradca w zakresie win, kelner od win.

UŻYCIE: Sommelier to specjalista w dziedzinie enologii, doradzający w zakresie degustacji i doboru win. Sommelierów zatrudniają restauracje, by pomagali oni gościom w doborze wina do potraw; znają się oni także na doborze innych alkoholi oraz cygar. Sommelier współpracuje z kuchnią i właścicielami restauracji w zakresie przygotowywania list win serwowanych w danym lokalu. Sommelier nie jest synonimem kipera – ten drugi to tester wina, piwa, whiskey etc., podczas gdy pierwszy zajmuje się doborem alkoholi do potraw i gustów.

ETYMOLOGIA: fr. soumelier – na francuskim dworze, osoba odpowiedzialna za uzupełnianie zapasów, w tym wina.