Instalacja węgierskiej grupy artystycznej LimeLight będzie clue programu tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu:
Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway przeniesie sztukę współczesną z zamkniętych sal wystawienniczych do przestrzeni publicznej toruńskiej Starówki, gdzie każdy będzie miał możliwość jej dotknąć i doświadczyć. Między 21 a 25 sierpnia, różnorodne instalacje świetlne — od projekcji w formie mappingu 3D czy projekcji interaktywnych, po mniejsze świecące rzeźby — zamienią toruńską Starówkę w przestrzeń dla kreatywnych działań artystycznych.
Współcześni artyści coraz częściej sięgają po światło jako narzędzie swoich działań, traktując je jak plastyczne tworzywo, które jest w stanie wyrazić ich twórczy niepokój. W ramach tegorocznej edycji festiwalu toruńskiej publiczności zaprezentują się zarówno uznani artyści z różnych krajów, jak i utalentowani debiutanci. Pięciodniowy festiwal będzie wzbogacony o serię warsztatów, koncertów i akcji specjalnych, a wszystko to posłuży jako metaforyczny obraz jednego z najbardziej elementarnych ciał niebieskich, gwiazdy — w myśl hasła przewodniego tegorocznej edycji, „Narodziny Gwiazdy”.
Dla artystów biorących udział w wydarzeniu gwiazda i jej narodziny stanowić będą inspirację i fundament leżący u podstaw festiwalowego programu. Jej początek, jej struktura, jej astronomiczne i poetyckie znaczenie — to wszystko ma się stać inspiracją dla instalacji, performance’ów i akcji, które będą stanowić o wyjątkowość czwartej edycji festiwalu.
U wejścia na toruńską Starówkę — czyli w umownym jądrze gwiazdy — zostanie zaprezentowana główna instalacja autorstwa węgierskiej grupy artystycznej LimeLight: mapping 3D połączony z wiodącym tematem imprezy, który podobnie jak przed rokiem ma szansę wywołać zachwyt u publiczności.
- Limelight, Węgry / Hungary
- Collegium Maximum UMK
- 21.08.2012, 21.00–24.00
- 22–25.08.2012, 20.30–24.00
Widowiskowy mapping 3D opracowany przez węgierskich twórców, realizujących instalacje świetlne w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem projektorów wysokiej mocy. Grupa Limelight tworzy monumentalne, kolorowe projekcje, o precyzyjnie odwzorowanej grafice. Prezentacja na fasadzie Collegium Maximum to trójwymiarowa podróż w czasie i przestrzeni, przygotowana specjalnie dla mieszkańców Torunia, próbująca uchwyć niezwykły genius loci miasta. Ubiegłoroczna prezentacja artystów zatytułowana „Helios” była wydarzeniem trzeciej edycji festiwalu.
[za: http://2012.skyway.art.pl/ oraz http://www.hunginst.pl/]